ЕК не е доволна от българското законодателство за ГМО 26.04 | 19:37
Имаме два месеца, за да вземем мерки
Българското законодателство не отразява в пълна степен европейските разпоредби относно генномодифицираните организми (ГМО) и дейностите, свързани с тях. Такова становище изказа Европейската комисия.
Брюксел настоява България да осигури правилното прилагане на Директива 2009/41/ЕО*, която засяга дейностите във връзка с генетично модифицирани микроорганизми - тяхното култивиране, съхранение, превозване, унищожаване или използването им по друг начин.
С Директива 2009/41/ЕО от държавите-членки се изисква да гарантират, че са взети всички необходими мерки, за да се избегнат негативните последици за човешкото здраве и/или околната среда, които могат да възникнат при дейности с генетично модифицирани микроорганизми.
Според ЕК България не прилага правилно посочената директива. Съгласно директивата всички дейности във връзка с генетично модифицирани микроорганизми се класифицират в зависимост от отрицателните последици, които биха могли да имат. Дейностите "без риск" или с "незначителен риск" са в обхвата на директивата. Само дейностите с "незначителен риск" обаче са уредени в българското законодателство.
В отговор на започнатото на 20 май 2011 година от ЕК производство за установяване на неизпълнение на задължения България поясни, че не е необходимо в българското законодателство да бъдат упоменати дейностите "без риск", тъй като общата презумпция е, че всички дейности с генетично модифицирани микроорганизми са свързани с потенциален риск, макар и минимален.
От ЕК обаче считат, че от българското законодателство не става ясно, че дейностите "без риск" попадат в обхвата на директивата. Поради това Комисията реши да изпрати на България мотивирано становище, в което официално изисква България да се съобрази с всички аспекти на директивата.
Сега България има на разположение два месеца да информира ЕК за мерките, които е взела, за да осигури правилното прилагане на директивата. Ако не го стори, Комисията може да реши да заведе дело срещу страната ни в Европейския съд.
___________________________
*Директива 2009/41/ЕО съдържа следната класификация на риска: без или с незначителен риск, ниска степен на риск, умерен риск и висока степен на риск. Посочени са подробни критерии за оценка на риска, както и защитни мерки за всяко от четирите нива на риск.
Водещи
-
Вучич към Тръмп: Сърбия ще бъде ваш надежден партньор и приятел
Президентът на Сърбия Александър Вучич изпрати поздравително послание до Доналд Тръмп по повод...
21.01 | 12:45
-
6 стотинки за найлонов плик за зеленчуци в наш голям магазин
От кадъра на касовия бон става ясно, че той е от магазина на хранителната верига, който се...
21.01 | 12:30
-
Над 800 000 пенсионери – на прага на бедността
2 065 573-ма са пенсионерите през януари, а средният размер на основната пенсия, без...
21.01 | 11:59
-
Какви са първите действия на Тръмп като президент на САЩ
САЩ също така ще се оттеглят от Парижкото споразумение за климата, според документ на Белия...
21.01 | 11:45
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Идването на Тръмп на власт е нещо добро за България
"Встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ би имало пряко значение за...
21.01 | 09:59
-
Бактериите са най-честата причина за пневмония при възрастни
Ако пневмонията е причинена от един от следните видове причинители, тя се нарича атипична...
21.01 | 09:45
-
В страната ни се преработват около 30 хил. тона текстилни отпадъци
Разделното събиране на непотребните текстилни продукти е единственият начин те да получат...
21.01 | 10:30