ЕК препоръчва България да подобри износа си на ток 03.10 | 20:20
Еврокомисията съветва и за увеличаване на помощите за отопление
Страната ни разполага със "свръхвъзможности" за производство на ток, затова се препоръчва улесняване на износа на електроенергия и изграждането на по-добри връзки със съседните електропреносни системи. Това се казва в анализ на европейската комисия за недостатъците в цените на тока в България.
Предвид бедността у нас се отправя препоръка за разширяване на помощите за отопление и други обществени придобивки, "ограничени драматично" в последните години.
Основното заключение в доклада е, че причините за несъответствията, съчетани с цени за крайните потребители, които са под стойността на пренасяната от ЕРП-тата електроенертия, са по-всеобхватни и не са свързани единствено със затруднената икономика. Като една от причините е посочена структурата на енергийния пазар.
Отбелязва се, че за България, както и за Латвия, Унгария, Малта и Румъния, част от проблема се създава от финансовото състояние на регулираните дружества в сектора.
В анализа е подчертано, че у нас трите най-големи електроразпределителни дружества дължат на Националната електрическа компания (НЕК) общо 347,6 милиона лева заради собствените си задължения от 2010 г. насам към дружествата за производство на възобновяема енергия, предаде БТА.
Същевременно в последните пет години се наблюдава повишаване на себестойността на производството на ток заради повишеното производство на възобновяема енергия и свързаните с него субсидии. Допълва се, че роля имат дългосрочните договори за доставки на ток и забавеното либерализиране на пазара.
Докладът сочи, че в последната година у нас в слънчеви и вятърни централи са били вложени над 4 млрд. евро, които следва да бъдат изплатени от допълнителни такси, плащани от потребителите в следващите години. Отбелязва се, че цените на тока засега не могат да доведат до изплащането на вложенията в екологичното производство на ток.
Повишението с 14 процента на стойността на електричеството у нас през 2013 г. е довело до "драматични улични протести" и оставка на правителството в София, се посочва още в документа.
В заключение комисията пояснява, че недостатъците в ценообразуването на тока в ЕС са възникнали най-напред в страните, пострадали най-тежко от икономическата криза (Испания, Португалия и Гърция). Същевременно се отчита, че проблеми се наблюдават както у нас, така и във Франция, Малта и Румъния.
Водещи
-
Очаква се леко повишение в цените на лекарствата без лекарско предписание през 2025 година
"Всяка година лекарствата без лекарско предписание имат леки корекции в цените нагоре. Това ще...
24.01 | 18:01
-
Управляващи и опозиция си отправиха взаимни обвинения за това кой е отговорен България да е извън еврозоната ОБЗОР
България ще влезе в еврозоната, а правителството ще иска конвергентен доклад още февруари,...
24.01 | 17:40
-
БДЖ пуска допълнителни влакове до Перник заради фестивала „Сурва“
С цел гарантиране на удобното придвижване на клиентите си, националният железопътен превозвач...
24.01 | 16:57
-
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с 11,8 на сто през миналата година
Депозитите на нефинансовия бизнес достигат 46,918 млрд. лева към края на месец декември 2024...
24.01 | 16:45
Най-четени
-
Възраждане: Еврозоната отнема животи вече и то още не сме влезли вътре
По думите му, бившият премиер Бойко Борисов е обявил, че през февруари ще бъде подаден...
24.01 | 11:30
-
Йорданов: Благодарение на ИТН, БСП и ГЕРБ здравият разум се завръща
От ИТН са категорични, че България не е готова за еврозоната.
24.01 | 10:45
-
Първи изслушвания на новите министри в Народното събрание
Новият регионален министър Иван Иванов ще бъде изслушан по въпроса за увеличението на цената...
24.01 | 10:15
-
Борисов: Партията, която ви вкара в чакалнята на еврозоната е ГЕРБ, през това време ДБ правеха протести, за да не влезем
Toй коментира и исканите имунитети и припомни, че са против.
24.01 | 09:28