Еврокомисията представи предложения за подобрено икономическо управление в ЕС 29.09 | 17:22

Контрол върху държавните дефицити и дългове, налагане на санкции при надхвърлянето на определените граници, наблюдение върху макроикономическото развитие – това са предложенията на Европейската комисия за подобрено икономическо управление в ЕС.

От

Те бяха представени днес от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и от комисаря по икономическите и валутни въпроси Оли Рен.

"Задействаме спирачката преди колата да е тръгнала по наклона. Не трябва да допуснем нова финансова криза в Европейския съюз, чиято цена да се плаща от гражданите", заяви Барозу.

Европейската комисия предлага да бъде създаден специален механизъм, който да предупреждава за потенциални икономически и финансови рискове в страните от Европейския съюз. Той ще включва индикатори, които непрекъснато ще се попълват, за да има ясна картина за икономическото и финансово развитие на страните.

Наред с това Европейската комисия предлага да се вземат стриктни мерки държавите в Европейския съюз да не надхвърлят заложената в Пакта за стабилност и растеж 3-процентна граница за размера на държавния дефицит от брутния вътрешен продукт (БВП).

Сега няколко страни са превишили този праг и срещу тях се водят наказателни процедури за прекомерен държавен дефицит.

Европейската комисия иска също да се обърне много по-сериозно внимание на държавния дълг. В Пакта за стабилност възможният размер на този дълг се определя на до 60 на сто БВП.

В случай на надхвърляне, предлага комисията, страните трябва да намаляват частта над 60 на сто с минимум 5 на сто годишно за срок от 3 години, докато не бъде достигнато разрешеното равнище.

Засега обаче не е ясно как ще се справят страни като Италия и Белгия, чийто държавни дългове са съответно 116 на сто и 100 на сто от техния БВП.

За налагане и спазване на финансовата дисциплина Европейската комисия предвижда санкции, които според еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен имат

"полуавтоматичен характер", тъй като последната дума за налагането им все пак остава на Съвета на Европейския съюз.

Тези санкции могат да включват по-бързо започване на наказателна процедура за прекомерен бюджетен дефицит, задължаване на страните нарушителки да внасят по депозитна сметка до 0,2 на сто от техния БВП, която да остава блокирана до вземането на необходимите мерки за постигане на икономически баланс, както и налагане на глоби до 0,1 на сто от годишния БВП за страните с прекален дефицит или дълг.

Председателят на Европейската комисия изрази надежда, че Съветът на Европейския съюз и Европейският парламент ще одобрят предложенията и те ще могат да бъдат задействани към средата на следващата година.

Водещи

Най-четени