Електронното обучение в университетите от 2012/2013 г. 29.04 | 14:21

Това прогнозира зам.-министърът на образованието Петя Евтимова

От Кремена Бедерева

Вероятно към края на 2011 г. всички висши училища у нас ще могат да кандидатстват с проекти за въвеждане на електронното обучение.

Това каза днес пред журналисти заместник-министърът на образованието, младежта и науката Петя Евтимова, цитирана от БТА.

Тя уточни, че се очаква електронното обучение да се въведе в университетите от академичната 2012/2013 година.

Проектът за онлайн обучение в българските университети все още не е разписан в детайли, но е одобрен като идейно предложение от комитета за наблюдение по оперативната програма "Развитие на
човешките ресурси", съобщи Евтимова.

По думите й сега се одобряват дейностите по проекта, като за него са отделени 10 000 милиона лева от оперативната програма.

За отпускането на средства от проекта ще могат да кандидатстват всички висши училища у нас - държавни и частни, заяви заместник-министърът.

iNews припомня, че преди дни министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов каза, че българските университети ще могат да кандидатстват с проекти за въвеждането на електронно обучение, като за тази цел през миналата седмица бяха одобрени около десет милиона лева от европейска програма.

Той заедно с вицепремиера Симеон Дянков откри кандидатстудентска борса за младежи от български произход от Украйна и Молдова.

Проектът предимно е насочен към дистанционното обучение, но според мен това обучение отива в историята и ще бъде заменено от онлайн обучението, при което "контактното и електронното обучение ще бъдат равнопоставени", заяви министър Игнатов.

По думите му чрез онлайн обучението студентите ще могат "да наблюдават лекциите на своите преподаватели през интернет, ще могат от компютъра си да влизат в библиотеката на своя университет или да четат препоръчаната им литература, ще имат на разположение тестове и обучителни материали и най-важното – ще се увеличат контактите им с преподавателите".

Водещи

Най-четени