„Булгаргаз” ще съди „Газпром” за 400 млн. евро 16.05 | 13:30
Това заяви на брифинг служебният министър на енергетиката Владимир Малинов
Новото ръководство на "Булгаргаз” ще съди "Газпром” за 400 млн. евро претърпени вреди. Това заяви на брифинг служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.
Той напомни, че през април 2022 г. руското дружество прекрати доставките на природен газ към българския "Булгаргаз”. "Съгласно предвидените клаузи, които имаме с "Газпром експорт”, първо ще претендираме претенцията към компанията и ще дадем кратък срок за доброволно уреждане на претенцията. Ако това не се случи, ще заведем дело пред Арбитражния съд към Международната промишлена палата в Париж”, каза още ресорният министър.
13 компании са заявили интерес за пренос на втечнен газ от терминалите в Турция, обяви Малинов. 10 от тях са подали оферти. Спечелила за месец юни е турската компания "Боташ”, каза още енергийният министър. "Боташ” ще направи отстъпка, заради която "Булгаргаз” ще спести разходи от над 11.5 млн. лв. само за юни”, посочи Владимир Малинов.
По-малко от 30% ще поскъпне тока за бита от 1-ви юли, съобщи още министърът на енергетиката.
"АЕЦ Козлодуй" е оттеглила ценовото предложение и след преизчисляване ще предложи по-ниско увеличение, уточни Малинов.
"Булгаргаз" също предлага по-малко поскъпване на природния газ през юни от първоначално предвидените 11 процента. Корекцията ще бъде с три на сто надолу.
Водещи
-
ЕЦБ: Обществената подкрепа за еврото в България остава сравнително ниска
В доклад на финансовата институция се посочва, че България е влязла в еврозоната с висока...
15.01 | 21:00
-
ЕК одобри националния план за отбрана на България
Одобрението проправя пътя за първата вълна от евтини дългосрочни заеми
15.01 | 20:45
-
Арестуваха сина на Атанас Бобоков с наркотици в Пампорово
Това е вторият сблъсък със закона за Божидар Бобоков в рамките на последните 60 дни
15.01 | 20:30
-
Нова ледена вълна обхваща България
Арктически студ сваля температурите до -12°С, чакат ни сняг и поледици
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Божанов: Машините не могат да бъдат манипулирани
Това заяви от кулоарите на парламента Божидар Божанов.
15.01 | 11:15
-
"Величие" поиска връщане на правомощията на президента при служебен кабинет
Битката за "домовата книга"
15.01 | 10:30
-
Кристо от Испания, който е почти адаш и копие на Камата, стана любимец на аудиторията
Според самия Христо Стоичков който и да бъде избран, въобще няма да му е лесно да се справи с...
15.01 | 12:15
-
Ерата на досадните екостикери, които години наред "украсяваха" предните стъкла на българските автомобили, приключи
Край на "лобистката схема"
15.01 | 11:30