17% у нас изобщо не отопляват домовете си. Как ще борим енергийната бедност? 16.05 | 13:15
Предстои да се създадат фондове, които могат да подпомагат най-уязвимите домакинства

38% от домакинствата у нас не отопляват огромна част от домовете си, а 17% изобщо не ги отопляват.
Това сочи проучване на WWF – България, направено с онлайн панел.
Ние сме с едно от най-високите нива на енергийна бедност, каза в предаването "Хоризонт до обед" Теодора Пенева, старши експерт "Климат и енергия" в екологичната организация. Близо 2 830 000 души у нас са с доходи под 722 лева през 2021 г., позова се тя на европейски данни.
Много от домакинствата ползват близо 12 кубика дърва, тази година отоплението с дърва е нараснало, което води до още по-голямо обедняване заради двойното вдигане на цените. Около половината от домакинствата, участвали в проучването, са инвестирали в изолация на стени и прозорци, а една четвърт виждат електроенергията като възможна алтернатива на дървата за огрев.
В началото на 2024 г. предстои да се създаде декарботизационния фонд с приходи от търговия с емисии в индустрията и сектор Енергетика, съобщи Теодора Пенева.
"Ние настояваме да има специален компонент за домакинства в този фонд, въпреки че приходите са изцяло от бизнеса и от индустрията. Има възможност да се използва частично и да се използва частично и за подкрепа на домакинствата", отбеляза Пенева в предаването "Хоризонт до обед".
Социалният климатичен фонд ще заработи от 2026 г. и ще бъде насочен към най-уязвимите и енергийно бедни домакинства, но също и към най-уязвимите потребители на транспорт и микропредприятия. При него финансирането от местни източници ще е само 25 на сто, останалите приходи ще идват от евросредства.
До момента не сме имали нито една програма за подпомагане с бенефециент индивидуални къщи, а голяма част от населението живее именно в такива, изтъкна експертът относно мерките за енергийна ефективност.
Програмата за соларни инсталации в момента не е насочена към енергийно бедните домакинства, защото изискват съфинансиране, уточни Теодора Пенева. Освен това се изисква и дигитален достъп за подаване на документацията.
В момента липсата на подкрепа за енергийно бедните домакинства е поради неустановената дефиниция, поясни тя. По думите ѝ, "много изоставаме".
"При нас близо 3% от сградите са цялостно санирани."
Освен това, повечето направени изолации у нас са правени с по-малка дебелина спрямо сегашните стандарти. Другите държави от ЕС са с около 25% санирани сгради.
Трябва да се развиват безлихвени или нисколихвени кредити за енергийна ефективност от търговските банки, добави експертът от WWF – България.
Водещи
-
Иван Таков: Идеалите на Вапцаров и другарите му днес са въплътени в борбата ни срещу "Маркет юбер алес"
Днес се навъшиха 83 г. от разстрела на поета заедно с антифашистите Антон Иванов, Антон Попов,...
23.07 | 15:30
-
МОН предлага 12 дни ваканция за учениците по Коледа
Почивката между двата срока ще бъде три дни – от 31 януари до 2 февруари включително
23.07 | 15:20
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10
Най-четени
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
На 23 юли православната църква почита паметта на светите мъченици Трофим и Теофил
В народния календар, този ден е известен като Трофимовден или Трофимовци.
23.07 | 10:59
-
"Продължаваме промяната" обяви, че официалната им страница в интернет е била подложена на хакерска атака
Защитите ни се активираха навреме и реални проблеми с достъпа нямаше
23.07 | 12:15