ВЕИ плашат България със Съда в Страсбург заради орязаните им преференции 03.08 | 20:36

Собствениците на екоцентрали с пари от ЕС обвиняват държавата, че им е одобрила проектите

От iNews.bg

Собственици на ВЕИ централи смятат да сезират Европейския съд в Страсбург, Европейската комисия, българския президент и омбудсмана за направените със задна дата промени в условията на договорите им за изкупуване на тока и за лошата бизнес среда в България. Това заявиха инвеститорите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) по време на среща в Пловдив.

Те са убедени, че Съдът на ЕС ще уважи жалбата им срещу държавата заради направените промени в Закона за енергетиката с цел сваляне ръста на цената на електроенергията.

Бизнесът предупреди, че още този месец ще има фалирали ВЕИ централи, защото проектите им са стартирани при едни разчети на печалба и изплащане на взетите заеми. Най-ощетени щели да са слънчеви централи, направени по европейски проекти по Програмата за развитие на Селските райони. Заради двойното субсидиране те изгубиха правото да продават на преференциални цени тока на НЕК. Според собствениците им обаче вината за това не била изцяло тяхна, а и на държавата.

Собствениците на ВЕИ централи твърдят още, че приетите законови поправки са незаконни и ще доведат до национализация на частния капитал. Приетата такса от 5% върху приходите на всички производители на ток и скритата такса под формата на намаляване на часовете, по които произведената енергия от възобновяеми енергийни източници ще бъде изкупувана на преференциална цена, съществено променят условията, при които инвестициите са реализирани, заяви Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация.

По думите й това ще намали приходите на ВЕИ-централите между 10 и 12%, като най-потърпевши ще са проектите, ползвали европейско или национално финансиране. Техният брой е около 400 и още от август тяхната цена постоянно да бъде намалена между 5 и 6 пъти, заяви Русенова.

 

Според нея, очевидно има неизпълнение на ангажименти от страна на държавата и на контролните органи, но в момента тежестта се прехвърля изцяло на производителите, които вече са направили инвестиции и имат кредити в банки.

Водещи

Най-четени