До 7-8 години АЕЦ „Белене“ може да работи 18.05 | 10:26
Има 3 варианта за проекта, единият обаче ни носи 3 млрд. лева загуби, каза Теменужка Петкова
![До 7-8 години АЕЦ „Белене“ може да работи](http://inews.bg/pictures/2060214_1004.jpg)
Нашата цел е до края на годината да бъде разработена процедурата по избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белена" и да бъде даден старт на тази процедура. Ако се тръгне в посока реализация на проекта, той може да бъде реализиран до 7-8 години. Това каза енергийният министър Теменужка Петкова в интервю за БНТ.
След внесеното вчера предложение за проекта АЕЦ "Белене" най-работещият сценарий е реализация на активите, смята Теменужка Петкова. "Това е така, защото отиваме към варианта, заложен още в началото на проекта "Белене". Имаме диверсифициране на пазарния риск, реализацията на проекта е единственият начин да възстановим всички извършени до момента разходи, да гарантираме енергийната си сигурност в дългосрочен аспект", обясни енергийният министър.
Петкова описа и другите варианти, които не са достатъчно добри за страната ни. "Единият е да не се предприема нищо по отношение на оборудването, което притежаваме и активите, които притежаваме, близо 3 млрд. лева са парите на българските данъкоплатци, които са вложени в този проект през годините", каза Петкова. "Ако този вариант се реализира и се върви по линията, че са дадени едни пари и няма нужда да се дават допълнителни, това би бил най-негативният вариант", коментира още тя.
"В перспектива се вижда, че ще има нужда от нови базови мощности не само в България, но и в целия регион. Ако ние не използваме това оборудване и активите, които притежаваме на площадката на АЕЦ "Белене" и всички лицензионни документи във връзка с този проект, това означава, че ние ще пропуснем една възможност с разрешаване на въпроса с енергийната ни сигурност", обясни Петкова.
Този вариант ще означава, че БЕХ и НЕК трябва да отпишат всички тези активи и разходи, които до този момент са извършени за "Белене", което означава, че ще има много сериозен риск за декапитализацията на НЕК, което ще доведе до декапитализация на консолидиран база в рамките на Българския енергиен холдинг. "Това означава изключително негативни финансови последици за целия енергиен сектор", категорична бе тя.
Другият сценарий е да се продаде оборудването на трето лице, като тук е важна позицията на партньорите ни, които са конструктори и производители на оборудването. Т.е. "Росатом".
"Анализът показва, че този вариант е почти невъзможен, ако се осъществи, оборудването ще се продаде на много ниска цена, отново загуба ще последва. Пак има риск от декапитализация на БЕХ", заяви още Петкова.
Водещи
-
Цените на жилищата под наем в София не бележат драстични увеличения
Наемите на двустайни жилища бележат най-силен годишен ръст от 8% в "Овча купел" 2 и достигат...
12.02 | 12:45
-
Регулатори в България: Какви са функциите на КЗК, КЕВР и КЗП
Какви са функциите на КЗК, КЕВР и КЗП
12.02 | 12:15
-
Голяма авария спира топлоподаването в девет квартала в столицата
ж.к. „Христо Смирненски”, ж.к. „Гео Милев”, ж.к. „Яворов”, кв. „Подуене-център”, кв. „Редута”,...
12.02 | 11:30
Най-четени
-
Масов внос на евтин мед съсипва българските пчелари
650 хиляди тона украински мед заляха българския пазар
12.02 | 08:19
-
Борисов: Който не целува попа по ръката, целува кръста
Той отбеляза, че в дневния ред днес има само две точки, които касая хората.
12.02 | 11:00
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45
-
Последните две области излязоха от грипната вълна 2
Експертите от Министерството на здравеопазването препоръчват на гражданите да продължат да...
12.02 | 08:11