Текущите кризи в енергетиката са пряк резултат от многогодишно безхаберие 30.12 | 18:00
Обидно е 5 см сняг да се нарича бедствие, заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов
Текущите кризи в енергетиката са пряк резултат от многогодишно безхаберие.
Това заяви пред БНР бившият министър на енергетиката Александър Николов и добави:
"2023 и 2024 г. са, меко казано, трагични, особено в контекста на всичко, което се случва в Европа. Когато излязат последните системни данни от ЕСО, ще се види, че общото количество електроенергия, произведена в България през тази година, ще е под Covid нивата. На фона на това, че всички държави в Европа създават, а ние продължаваме да рушим. През последните две години няма и никаква рамка, която да съдейства за създаване на децентрализирани решения, имам предвид за външни инвеститори в системата и т.н. Няма решения за това как да се облекчават потребителите през собствени мощности. Забавиха се всички възможни инвестиционни инструменти - ПВУ, План за справедлив преход. ЕРП-тата не споменават какво се случи с парите по Модернизационния фонд, който е един от инструментите".
По думите му трябва да се провери дали това, което ЕРП-тата са поискали от Модернизационния фонд, е дадено и как е изхарчено, ако е дадено:
"По моя информация не е дадено, а е забавено. Става дума за това, че когато се инвестират средствата, те трябва да носят стойност в системата. Причината ЕСО да се справя по-бързо с проблемите, е това, че той е част от цялата европейска мрежа на системните оператори. Ако ЕСО не се справя със задълженията си, това ще излезе на европейско ниво. ... Липсва абсолютен контрол на извършените разходи и това не е функция на физическите лица, които правят разходите, а е функция на регулатора и на изпълнителната власт - Министерството на енергетиката и Министерски съвет".
Той обясни, че част от цената на тока е и транзитът на електроенергия, т.е. достъп до преносни услуги, но за да са качествени, се изисква:
"Първото е операторите да бъдат подложени под нормален контрол, който изисква съответни действия от КЕВР. ... Няма кой да санкционира ЕРП-тата и кой да прави мониторинг на инвестиционните им разходи. ... ".
КЕВР е органът, който се грижи за това как функционира цялата система, включително и мрежовите оператори, посочи бившият енергиен министър:
"Това, че мрежовите оператори не успяват да си свършат работата дори при аварии, това не е авариен режим, защото, ако при 28 общини - 28 нямат електроподаване, значи има системен проблем. Органът, който не си е свършил работата, трябва да проверява и себе си".
Системата в момента е изправена пред огромен катастрофичен риск и дори с ниска степен на вероятност, фактът, че е възможно да се случи, е крайно притеснителен, изтъкна той.
Обидно е 5 см сняг да се нарича бедствие, смята Николов.
Водещи
-
Полицай е бил убит по време на лов във Видинско
04.01 | 18:00
-
Акушерки въртят гюбеци с бебета в ръце! (ВИДЕО)
Случаят е от МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен
04.01 | 17:40
-
Двама загинали и четирима ранени при катастрофа на пътя Пловдив - Карлово
Към местопроизшествието са насочени екипи на спешна помощ, полицията и пожарната
04.01 | 17:20
-
Нов лайфхак за удобно пътуване в самолета, без да доплащате
Check-in Chicken се харесва на пътуващите с ограничен бюджет
04.01 | 17:00
Най-четени
-
Главчев разпореди незабавни мерки за гарантиране на безпроблемното преминаване на границата при Русе
Стана ясно, че за да преминат границата с Румъния, шофьорите трябва първо да получат номер от...
04.01 | 10:00
-
Дефицит "по конец", но "на ръба": Бюджет 2025
Това се казва в седмичния бюлетин на икономистите от ИПИ
04.01 | 15:30
-
Акушерки въртят гюбеци с бебета в ръце! (ВИДЕО)
Случаят е от МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен
04.01 | 17:40
-
Шоколадът поскъпна с над 200% за година
Суровината какао бележи ценови рекорди на световните пазари
04.01 | 11:20