Енергийният бранш подкрепя КЕВР 15.10 | 18:43
Реформите в сектора трябва да продължат и да се правят с диалог, смятат от компаниите
Енергийният сектор у нас застава зад Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по отношение на решенията, които тя взима и в които отстоява принципите на експертността, спазването на законите и прозрачността. Това стана ясно след проведена днес среща между регулатора и представители на големи енергийни компании и браншови организации от сектора, сред ноите "AES България", "КонтурГлобал Марица Изток 3", Асоциация "Хидроенергия", Българската ветроенергийна асоциация, Българската фотоволтаична асоциация, "ЕВН България" и "ЧЕЗ България". Същите, които преди няколко дни се противопоставиха остро на предложенията на КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП държавната НЕК да изкупи двата американски ТЕЦ-а в комплекса "Марица изток", след което те да бъдат продадени на нов инвеститор, Българската банка за развитие да изкупи кредитите за изграждането на ВЕИ-тата и т.н. Участниците в срещата са изтъкнали, че не подкрепят предложения за подобни промени в енергетиката, които според тях, не допринасят за стабилизирането на сектора и крият опасност от дискредитиране на извършваните реформи. На срещата, организирана по инициатива на представените организации, те са заявили подкрепата си за политики в енергийния сектор, основани на ясни принципи и утвърдени европейски практики, на неприкосновеността на частната собственост, върховенството на закона и прозрачността. Като положителни са били оценени усилията на държавните институции за възстановяване на стабилността на НЕК и на целия отрасъл, съобщиха от КЕВР.
Подчертано е било значението на либерализацията на енергийния пазар с участието на експерти на Световната банка, като международно утвърден механизъм за въвеждане на пазарни принципи и справедливост в ценообразуването на електрическата енергия. На срещата представителите на енергийните компании и браншовите организации са изразили увереността си, че продължаването на диалога между правителството и всички заинтересовани страни на основата на законност, конструктивност и експертност, ще създаде условия за преодоляване на кризата в енергийния отрасъл и ще допринесе за положителни тенденции в икономиката на страната. Председателят на КЕВР доц. Иван Иванов е посочил, че срещата е израз на желанието на регулатора да установи конструктивен диалог с всички заинтересовани страни и да се запознае с възможните гледни точки за преодоляване на кризата в енергетиката. Той е отбелязал, че преодоляването на натрупаните през годините проблеми в енергетиката изисква последователни усилия и е изразил готовността на Комисията, съвместно с експерти на работодателските и други организации, в рамките на обществените обсъждания да дискутира конкретни решения.
Водещи
-
Българският отбор по волейбол срази Украйна на Лига на нациите
Това е победа номер 5 за волейболистите ни
28.06 | 18:00
-
Демерджиев: Злите езици говорят, че зад доставящите мантинели стои бивш премиер
Вътрешният министър обясни, че вече са обобщени преписките, водени в МВР, свързани с кражбите...
28.06 | 17:40
-
Триумф! Алекса Рашева спечели 5 от 5 златни медала в Испания
Страххотно представяне на 16-годишната ни гимнастичка
28.06 | 17:20
-
Светлана Василева - ужасена от магии
Бишата жена на Християн Гущеров с поредно втрещяващо интервю
28.06 | 17:00
Най-четени
-
Полицията павана много хентанил на АМ “Тракия” до Пловдив
Ударът е реализиран на 26 юни
28.06 | 10:40
-
Иво Сиромахов: ВСС и сюжетът "Стоян Мавродиев" са тестовете за правителството
"Ако сменят едни крадци с други крадци - дните на правителството са преброени", смята той
28.06 | 13:00
-
Николай Василев: Това е бюджет на мързела, страха и некадърността
След думата "свинщина" има само още една - "оставка", категоричен е бившият министър на...
28.06 | 15:30