За правото на достъп на незрящите хора с кучета водачи 04.10 | 19:53

Все още много служители не са запознати с правото на достъп на незрящи, придружавани от кучета водачи на обществени места, сочи проучване.

От Ивелина Георгиева

Около 1/3 от служителите в обществените, частни и държавни институции не са запознати с правото на достъп на хората със зрителни увреждания, водени от кучета водачи до сградите.

Това сочат резултатите от изследването "Достъпът на кучета водачи до обществени места", изготвено по поръчка на фондация "Очи на четири лапи". Изследването показва, че 38% от незрящите хора у нас не се допускат до супермаркетите и заведенията, а една четвърт от тях не са допускани в градския транспорт.

Изследването е проведено в края на август и началото на септември в големите градове в страната - София, Пловдив, Бургас и Плевен, като се е взело предвид наличието на хора с кучета водачи на тези места.

Проучването обхваща 70 посещения в 9 различни обществени места, сред които аптеки, поликлиники, банки, държавни институции, търговски обекти, супермаркети, заведения, автогари, междуградски и градски транспорт.

74% от служители са запознати с правото на достъп на незрящи с кучета водачи до обществени места, а 26% не знаят какви са правата на незрящите. Това съобщи експертът Елена Радулова от компанията, извършила изследването. Най-запознати са се оказали в поликлиниките и аптеките, а най-малко запознати в супермаркетите и заведенията, обясни Радулова.

Проучването е установило, че повечето от служителите, които са наясно със закона, са допускали без проблем незрящите лица и кучетата водачи до обществените обекти и това са 63% от случаите. Съществува обаче и тенденция, при която работниците са поискали потвърждения от техните управители и след това са осигурили достъп на хората в неравностойно положение, придружавани от кучета водачи, поясни Елена Радулова.

По думите и не е малък процентът на служителите, които са запознати със закона, но въпреки всичко не са осигурили право на достъп до общественото място.

Най-голям достъп на хора със зрителни увреждания и кучета водачи са осигурили банките, държавните институции, поликлиниките, аптеките и държавните институции. Следват автогарите и междуградският транспорт, а най-малко са допуснати до супермаркети и заведения.

Най-много помощ на незрящ с куче водач е оказвана в държавните институции - 77% и банките - 64%, поясни Юлияна Горанова, старши изследовател в проучвателната агенция. В два от случаите, в които гражданите с кучета не са допуснати до супермаркет, служител е предложил да напазарува вместо тях и да им предостави покупките на входа на магазина, даде пример Горанова. Тя подчерта, че в местата, където достъпът е най-голям - поликлиники и аптеки, най-малко се оказва помощ.

Според експертите неинформираността сред служителите остава голяма, но като цяло нещата се подобряват и резултатите са положителни.

В момента в България работят активно 36 кучета водачи за слепи хора, заяви Мартина Маринова, главен инструктор в училището за кучета водачи към Фондация "Очи на четири лапи". Капацитетът на училището е 14 кучета годишно, като в зависимост от търсенето броят им може да бъде и по-голям, поясни Маринова.

Използват се основно голдън ретривър и лабрадор, тъй като те са доста спокойни, балансирани и лесно адаптивни кучета, подчерта главният инструктор.

Услугата на Фондация "Очи на четири лапи" се дарява на ползвателите безвъзмездно срещу символичната такса от 1 лев - такава е практиката по цял свят, поясни Мартина Маринова.

Кучетата водачи могат да помагат на незрящите около 10 години, като те могат да ги използват 24 часа в денонощието, без проблем.

Водещи

Най-четени