Задължителна застраховка срещу земетресения на частните сгради? 04.06 | 21:15
По данни на Комисията за финансов надзор само 8,5% от общия брой на домовете у нас са застраховани срещу земетресение
Може ли държавата да окаже натиск върху частните собственици задължително да застраховат жилищата си срещу земетресение? Би ли нарушило това правото ни на избор?
Според националната статистика, жилищата у нас са над 3,88 млн. По данни на Комисията за финансов надзор при доброволния характер на застраховката сега само 8,5% от общия брой на домовете са застраховани срещу земетресение.
Според застрахователите броят на регистрираните автомобили е приблизително равен на броя на жилищата - 3,2 млн. И както застраховаме автомобилите си, така да имаме ангажимент да застраховаме и жилищата си, за това призова днес министърът на регионалното развитие и благоустройството.
Въпреки че постави темата за задължително застраховане и на частните сгради, министър Лиляна Павлова даде да се разбере, че конкретен проект за промяна в законодателството все още няма, а дискусията предстои.
Темата за задължителната застраховка изплува след всяко голямо наводнение или земетресение. До 1997 г. застраховката за всички видове имущество е била задължителна. Тогава сумите са се събирали чрез данъчните служби заедно с налозите. Застрахователите предизвикват разнопосочни мнения по въпроса.
"Аз персонално не приемам задължителното застраховане като решение, което би покрило обезпечението в случай на земетресение. По простата причина, че това е нарушение на принципите на доброволността на застраховането, по отношение на принципите на свободния пазар на предлагането на застраховки”, коментира застрахователят Орлин Пенев пред bTV.
"Така както си застраховаме автомобилите, би трябвало да се създаде механизъм, без да нарушаваме конституцията и правото на частна собственост, но всеки трябва да има ангажимент да застрахова своето жилище”, смята Лиляна Павлова.
В застрахователния бранш са скептични към прогнозите, че въвеждането на застраховката за земетресение като задължителна ще свали значително цената на имуществените полици.
"Колкото намаляха цените по "Гражданска отговорност", толкова ще се намалят и цените на имущественото застраховане. Това не е да продаваме картофи на пазара. Цената се определя от оценката на риска”, смята Орлин Павлов.
В момента цената на доброволната застраховка в случай на трус зависи от близостта на района до земетръсна зона.
Днес строителният министър призова и за изготвяне на технически паспорти на сградите, за да са наясно собствениците им дали са конструктивно устойчиви. До 2016 г. абсолютно всички сгради, санирани или не, трябва да имат технически паспорт.
Водещи
-
Нов ръст в цените на основни хранителни стоки на борсите
При плодовете най-много поскъпват лимоните - със 7,9 на сто
02.02 | 13:40
-
Семейството, чиито две деца бяха убити във Вакарел, е било за пример според техен близък
Последните месеци само мъжът работил
02.02 | 13:20
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20
-
Петльовден е! Ето какви са традициите
Православните християни отбелязват един от най-важните, дванадесет велики празника - Сретение...
02.02 | 09:00
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00