"Гражданска отговорност" поскъпна с 30% 24.08 | 09:50
При някои от големите компании вече е над 300 лв.
"Гражданска отговорност” отново поскъпна и при някои от големите компании вече е над 300 лв., пише "24 часа”.
За близо 10 дни цените на полиците са се вдигнали с близо 30 лева. В средата на август средната цена за масовите автомобили с двигател до 2000 кубика е била 270 лв.
От началото на годината застраховката се покачва и вече е с над 100 лв. по-скъпа от края на 2017 г.
Една от най-ниските цени за автомобил с двигател 2000 кубика е 282 лв., а сред най-високите е 321 лв. при еднократно плащане.
Поскъпването на задължителната застраховка се налага, защото премиите по полицата не покриват изплатените суми по обезщетения за нанесени вреди. Това показа анализ на Комисията за финансов надзор, който обобщи данни от 2012 до 2017 г. на застрахователите за приходите и изплатените обезщетения.
Друга причина за повишаването е решение на Върховния касационен съд, с което се разшири кръгът от хора, които имат право да получат обезщетение в случай на смърт. Досега можеха да търсят компенсация родители, съпрузи и деца. Обезщетение вече може да се иска от баби, дядовци, внуци, както и от всяко лице, което може да докаже, че е било емоционално свързано с починалия.
"Всички нови искове, които ще се появят, включително и по стари полици, по които не са изминали 5 години от датата на събитието, възлиза на над 200 млн. лв. По-реалистично изглежда над 800 млн. лв. допълнителен разход”, посочи бившият зам.-шеф на КФН Ралица Агайн. Тя допълни, че на регулаторите е възложено да направят анализ на разходите, които очакват да понесат след решението на ВКС и да предприемат действия, за да увеличат приходите си.
Водещи
-
Бойко Борисов: ГЕРБ е побеждавал и с машини, и с хартия - ще сме първа политическа сила
"Това е нашата политика. И затова отново ще сме първа политическа сила", допълни той.
19.12 | 13:30
-
Депутатът Андрей Чорбанов напуска парламентарната група на "Има такъв народ"
Към момента няма коментар от страна на Андрей Чорбанов.
19.12 | 13:15
-
Протестиращите остават в готовност, следващата тема - Изборният кодекс
Петков: В абсолютен синхрон сме с хората с различни политически възгледи
19.12 | 13:00
-
Китай връща данъците върху контрацептивите
Решението предизвика дискусии в китайските социални мрежи, като част от коментиращите го...
19.12 | 12:45
Най-четени
-
Идеален фалшификат няма – ето как да разпознаете фалшиво евро в България
От МВР подчертават, че идеален фалшификат не съществува – винаги може да бъде открит елемент,...
19.12 | 10:15
-
КНСБ готви национални протести срещу решението на НС да не приеме бюджета
От там категорично заявяват, че замразяването на заплатите е недопустимо
19.12 | 11:00