Застрахователи: Рокерите причиняват доста катастрофи и през зимата 14.04 | 14:28
На вчерашния протест пред парламента е имало много незастраховани мотори, смятат от АБЗ
Асоциацията на българските застрахователи категорично възрази срещу предложенията за въвеждане на сезонна застраховка "Гражданска отговорност". Въпреки вчерашните протести на рокерите пред парламента, чрез които те се опитват да получат правото да си купуват полица само за топлата част от годината, застрахователните компании не са особено съгласни на такава стъпка. Според АБЗ това би довело до големи рискове за обществото.
Застраховката има важна обществена функция в качеството и на механизъм, който защитава интересите на пострадалите лица при пътнотранспортни произшествия. Няма как отговорност за причиняване на пътнотранспортно произшествие да се носи само през определен период от годината, след като водачът разполага с моторното превозно средство целогодишно и може да го използва във всеки един момент, подчертават от асоциацията. От там допълват и че мотоциклетите и мотопедите, както леките автомобили, могат да се използват през цялата година, освен при тежки метеорологични условия. Чиито интензитет и продължителност обаче няма как да бъдат предвидени.
В същото време се оказва, че броят на катастрофите и последвалите от тях щети, причинени от двуколесни превозни средства през есенно-зимния сезон през последните години расте. Според данни на АБЗ през тези месеци на 2013 г. делът им е бил 25.58%, през 2014 г. – 30.91%, а през миналата – 26.09 на сто.
Паралелно с това има проблеми и с покритието на "Гражданска отговорност" сред мотоциклетите. Оказва се, че дори при старите условия, когато собствениците им можеха да си купят застраховка на разсрочено плащане и да спрат да плащат вноските, когато решат, че повече няма да карат мотора, огромна част от тези хора изобщо не са си купували задължителната полица. Към 30 юни 2015 г., във върховата точка на мотосезона, незастрахованите мотоциклети и мотопеди са били 63%. Сега пък, към 05 април 2016 г., делът им е 76%, твърдят от АБЗ.
От браншовата застрахователна асоциация подчертават, че въпреки притежаването на скъпоструващи мотори и екипировка, собствениците на този вид МПС не отделят средства, за да изпълнят обществения си дълг, свързан със застраховането на отговорността им при причиняването на пътнотранспортно произшествие. Последствията се поемат от Гаранционния фонд, в който внасят вноски гражданите, потребителите на застрахователни услуги.
От АБЗ са убедени, че последните промени в Кодекса по застраховане, които предвиждат дерегистрация на незастраховано МПС, ще принудят нарушителите да си купуват "Гражданска отговорност" и именно това е причината традиционно незастраховащите притежатели на мотоциклети и мотопеди да протестират в момента.
Източник: Insmarket.bg
Водещи
-
Шоколадът поскъпна с над 200% за година
Суровината какао бележи ценови рекорди на световните пазари
04.01 | 11:20
-
Сестри Стоеви са №1 в Европа за шеста поредна година
04.01 | 10:40
Най-четени
-
Главчев разпореди незабавни мерки за гарантиране на безпроблемното преминаване на границата при Русе
Стана ясно, че за да преминат границата с Румъния, шофьорите трябва първо да получат номер от...
04.01 | 10:00