Ликвидаторът на „Олимпик“: Ще защитим българските клиенти пред съда в Никозия 22.08 | 11:11
До 50 млн. евро може да достигнат плащанията към „ужилените“, но трябва да подадат иск
![Ликвидаторът на „Олимпик“: Ще защитим българските клиенти пред съда в Никозия](http://inews.bg/pictures/2089136_1004.jpg)
На ужилените клиенти на "Олимпик” в България, които ще трябва да подадат искове за възстановяване на суми за предсрочно прекратените си застрахователни договори, ще бъдат осигурени условия за адекватно съдебно представяне в Никозия, увери временният ликвидатор на компанията Павлос Накузи, предаде БНР.
50 млн. евро може да достигне стойността на плащанията към засегнати от "Олимпик” след обявяването на компанията в ликвидацията според предварителни оценки. Това включва частта от застрахователните премии, които трябва да бъдат възстановени, както и покриване на искове за злополуки, настъпили преди прекратяването на договорите от 18 август.
На българските клиенти на "Олимпик” ще бъдат осигурени условия за адекватно съдебно представяне в Никозия, увери временният ликвидатор на компанията Павлос Накузи.
"Като част от ликвидационната процедура, когато тя започне, всеки, на когото "Олимпик” дължи пари, ще трябва да подаде иск с доказателства за това, използвайки специален формуляр, който трябва да бъде заверен в съд в Кипър или в посолството на Кипър в София. Българските клиенти ще могат да упълномощят някого да действа от тяхно име в Кипър. В закона е регламентирано, че те имат право да попълнят формуляра на собствения си език. Тъй като нормално той ще бъде на гръцки език, ние ще намерим начин той да бъде и на български език също", разясни Павлос Накузи.
От кипърския Фонд за автомобилно застраховане (Гаранционния фонд) смятат, че според наличната към момента информация за очаквани искове средствата ще бъдат достатъчни, за да се справи той с необходимите плащания по случаи на "Олимпик”. Трансгранични споразумения регламентират задълженията на Гаранционния фонд към притежателите на полици в други страни и кипърската структура е подписала такова споразумение със своя български партньор, посочиха от фонда.
Водещи
-
БНБ: Депозитите на българите надхвърлиха 89 милиарда лева
Кредитите на домакинствата нарастват с над 20% през 2024 година
11.02 | 09:09
-
Училища в част от София преминават към онлайн обучение заради спукан топлопровод
Авария остави пет квартала без парно в София
11.02 | 08:33
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
На 11 февруари 2025 година православната църква отбелязва паметта на Свети свещеномъченик Власий
Честит имен ден
11.02 | 08:08
Най-четени
-
На 11 февруари 2025 година православната църква отбелязва паметта на Свети свещеномъченик Власий
Честит имен ден
11.02 | 08:08
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
Училища в част от София преминават към онлайн обучение заради спукан топлопровод
Авария остави пет квартала без парно в София
11.02 | 08:33