1-ви декември е - да се включим в борбата със СПИН 01.12 | 09:29

Никой не е застрахован

От Цанка Донкова

Общият брой на официално регистрираните в страната лица, живеещи с ХИВ/СПИН е 1811. Това са данни от Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН. От началото на годината в страната са регистрирани нови 181 ХИВ-позитивни лица, като 150 са мъже и 31 са жени. Тази година близо 39% от новорегистрираните са млади хора на възраст под 29 години.

Тази статистика обаче не показва точния брой болни, а само тези, които вече са наясно със статуса си. Така близо 50% от хората с ХИВ в Европа не знаят за статуса си. Повечето болни са диагностицирани твърде късно, а с това се намаляват и шансовете им за успешно лечение и овладяване на вируса.Така от общо 2,3 милиона болни европейци, около 1 милион не знаят, че са ХИВ позитивни. Това сочат данните от кампанията "& Аз знам… своя ХИВ статус" в началото на Европейската седмица за изследване за ХИВ.

Като цяло ХИВ е често мутиращ ретровирус, който атакува човешката имунна система. Показано е, че вирусът причинява синдрома на придобитата имунна недостатъчност (СПИН).

Откривателите на ретровируса са французите Люк Монтание, Франсоаз Бар-Синуси, който получават Нобелова награда за откритието си. Американският учен Робърт Гало пък е разработил схемата, по която действа вируса.

В началото на откриването на болестта хората са започнали да дискриминират болните от ХИВ. Неизвестното ги е плашело и те са смятали, че това е болестта на хората с различна сексуална ориентация. С напредване на изследванията обаче става ясно, че това не е така.

 На практика с ХИВ може да се зарази всеки. Това зависи единствено от поведението на отделния човек. Но и до ден днешен все още съществуват митове и легенди за болестта. Ето защо през 1988 г. Световната здравна организация, в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с ХИВ, обявява 1-ви декември за Световен ден за борба със СПИН.

През последните 25 години, този ден се утвърждава като един от най-успешните възпоменателни дни в световната история. Понастоящем той е признат от и се отбелязва в над повече от 190 държави по света.

Важно е да се подчертае, че продължава борбата на учените с ХИВ. Ежедневно се разработват нови лекарства и се изучава структурата на вируса. Така например през 1986 г. е открита и втората разновидност на ХИВ - ХИВ-2. Той не е така добре изучен като ХИВ-1, но като че ли предизвиква по-леки имунни увреждания. По отношение на предпазването от него,  препоръките са същите като тези при ХИВ-1.

Но не само медицината напредва, а и обществото вече не третира болните от ХИВ като второ качество хора. Например, очаква се в САЩ да се разреши даряването на органи от ХИВ-позитивно лице на друг човек, заразен с вируса. До сега бе строго забранено използването на органи от ХИВ-позитивни.

Нека и ние да не се страхуваме и да дискриминираме болните от ХИВ. Нека ги подкрепим в борбата им с болестта. В крайна сметка никой не е застрахован.

Водещи

Най-четени