13 болници ще се сдобият с нова апаратура за лечение на онкоболни 28.02 | 19:47

Тя ще осигури по-бърза диагностика и лечение на повече онкоболни

От Ивелина Георгиева

До две години 13 болници в страната ще получат нова апаратура за лечение на ракови заболявания. Това каза заместник-министърът на здравеопазването Десислава Добрева.

Финансирането е по Оперативна програма "Регионално развитие" и е в размер на 148 млн. лева, а помощта е разделена на два компонента - за оборудване и строително-монтажни дейности за 13-те лечебни заведения, както и за подкрепа на 8 от домовете за медико-социални грижи за деца, които ще бъдат ремонтирани и реновирани. Това ще са домовете в София, Монтана, Русе, Габрово, Пловдив, Пазарджик, Перник, Търговище.

Болниците, които ще се сдобият с нова апаратура за ракови заболявания, са болниците в Русе, Монтана, Велико Търново, Сливен, Благоевград, Бургас, Смолян, Кърджали, Пловдив, Плевен, Варна и две болници в София - СБАЛО и "Александровска".

С част от парите ще бъдат изградени и два нови центъра за лъчетерапия в столичната онкологична болница и болница "Св. Марина" във Варна. Изграждането им ще доведе до равнопоставеност на болните за достъп до модерно и качествено лечение, заяви доц. Веселина Първанова, ръководител на клиниката по лъчелечение в столичната онкологична болница.

Достъпът на болните в листа на чакащите ще бъде около 40 дни, а не както досега - 150 дни. Ще се увеличи и броят на болните, които ще се лекуват в столичната онкология - от 2 500 до 4 000 души, посочи Първанова.  

Оборудването на болниците с нова апаратура за онкоболните означава те да получат по-ранна диагностика, смята доц. Хаджидеков, национален консултант по образна диагностика. Според него апаратурата ще може да се използва и за много други заболявания - не само за онкологични.

Апаратурата е съобразена с високите европейски стандарти и позволява диагностика с минимално лъченатоварване, допълни доц. Хаджидеков.

Друг положителен аспект от нея е, че тя ще доведе до нова мотивация на младите лекари, ще им даде възможност за израстване и ще спре донякъде изтичането на медицински кадри, посочи националният консултант по образна диагностика.

Средногодишно само в Александровска болница се хоспитализират 32-35 хиляди пациенти, от които 4 000 са с онкологични заболявания, поясни д-р Еленков, заместник-директор на УМБАЛ "Александровска". По думите му това съставлява около 10-13% от пациентския поток и то само на хоспитализирани.

В програмния период за изпълнението на средносрочната рамкова инвестиционна програма са включени и 140 млн. лева за финансиране на общински лечебни заведения

В момента здравното министерство разработва цялостна национална стратегия за следващия програмен период. Приоритетите, които ще имат достъп до финансиране, ще бъдат по-ограничени, но ключови за държавата, загатна Добрева. След като се установят приоритетите, ще започне формирането на бюджетите и кандидатстването по програмите.

Водещи

Най-четени