22 нови опасни вируса бяха открити в прилепи в Китай 01.07 | 20:15
Смъртността им е 75%

Спешно предупреждение беше издадено, след като бяха открити цели 22 нови вируса – в прилепи. Според ново изследване от Китай, 22-та вируса са открити в бъбречната тъкан на 142 прилепа от провинция Юнан.
Пробите са събрани между 2017 и 2021 г., като някои са взети по време на пика на пандемията от коронавирус . И тревожно е, че учените са потвърдили, че два от вирусите са "изключително опасни" и са предизвикали "спешни опасения" сред научната общност, предава Daily Star.
Твърди се, че смъртността от вирусите е до 75% и те наподобяват хенипавирусите Hendra и Nipah, а освен това е открита и неизвестна досега бактерия и едноклетъчен паразит, наречен Klossiella yunnanensis.
Докладът е в съавторство с Гуопен Гуанг от ключовата лаборатория за контрол и превенция на зоонозите в провинция Юнан, Институт за контрол и превенция на ендемичните заболявания в Юнан, Кунмин, Китай.
Той каза: "Този анализ идентифицира 22 вирусни вида, включително 20 нови вируса, два от които представляват новооткрити хенипавируси, тясно свързани с високопатогенните вируси Hendra и Nipah. Тези хенипавируси са открити в бъбреците на прилепи, обитаващи овощна градина близо до села, което поражда опасения относно потенциално замърсяване на плодовете чрез урина на прилепи и рискове от предаване на добитък или хора."
"Освен това, идентифицирахме нов протозоен паразит, предварително наречен Klosiella yunnanensis, заедно с два многобройни бактериални вида, единият от които е новооткрит вид – Flavobacterium yunnanensis."
Те не потвърдиха, нито отрекоха дали вирусите могат да предадат на хората – нито какво въздействие би имало, ако това се случи.
Докладът обаче продължи да засяга как се надяват, че проучването ще помогне за "подчертаване на критичните зоонозни заплахи и ще подчертае необходимостта от всеобхватни, пълноспектърни микробни анализи на недостатъчно проучени досега органи, за да се оценят по-добре рисковете от разпространение от популациите на прилепи".
Те продължиха: "Въпреки че са проведени обширни изследвания върху вирома на прилепите, повечето изследвания са фокусирани върху фекални проби, оставяйки други тъкани, като например бъбреците, до голяма степен неизследвани."
"Въпреки това, бъбреците могат да съдържат важни зоонотични патогени, включително силно патогенните вируси Hendra и Nipah, а геномни доказателства за хенипавируси при прилепи от Китай остават недокументирани."
"В това проучване съобщаваме за първото откриване на два нови генома на хенипавирус от бъбреци на прилепи в Китай, единият от които е най-близкият известен роднина на патогенните хенипавируси, идентифицирани до момента".
"Освен анализа на вирома, нашето проучване изследва и силно разпространени бактерии и еукариотни микроби, идентифицирайки тези, които са потенциално свързани с инфекциите при прилепите", се казва още в проучването.
Водещи
-
Имотите поскъпват рязко преди еврото
Това прогнозира Александър Бочев, председател на Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ)
23.07 | 14:10
-
Взрив на газова бутилка прати дете и трима възрастни в реанимация с опасност за живота
Инцидентът е станал в Добрич около 20:30 часа във вторник
23.07 | 14:00
-
Предлагат промени в НВО след 7 и 10 клас
Изменения са предвидени за изпитите по математика
23.07 | 13:50
-
Нови правила за движение по пътищата и нови глоби
23.07 | 13:40
Най-четени
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
Въведено е частично бедствено положение в Тополовград заради пожар в Сакар
Предупреждение за населението
23.07 | 10:15
-
На 23 юли православната църква почита паметта на светите мъченици Трофим и Теофил
В народния календар, този ден е известен като Трофимовден или Трофимовци.
23.07 | 10:59