4 вида болести убиват преждевременно 20 000 българи годишно 12.03 | 12:20
Нацията боледува фатално от рак, сърце, бял дроб и стомах

Близо 90% от смъртните случаи в България се дължат на четири групи заболявания - на органите на кръвообръщението (сърце и артерии), на новообразувания (ракови клетки), болестите на дихателната система и на храносимилателната система. Близо 20 000 от тези смъртни случаи са на хора в работоспособна възраст. Над 100 млн. лв. са нереализираните ползи за БВП в резултат на преждевременна смърт на тези хора.
Това показват данните на здравното министерство, обявени по време на семинар от зам.-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Форумът е на тема клиничните проучвания на лекарства.
Половин милиард лева публични средства са били спестени през 2013 г. на страната чрез лечение на болни в рамките на клинични проучвания, каза Пенков, цитиран от БТА.
Клиничните изпитвания в България са основно в областта на онкологията, кардиологията, ендокринологията и централната нервна система, посочи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата доц. Асена Стоименова.
Анализ, извършен от KPMG в България през март 2015 г., препоръчва да се оптимизира регулаторната рамка, да се повиши информираността на обществото относно клиничните изпитвания и да се изготви национална стратегия за тях.
Водещи
-
Президенството: При нас не е постъпвало предложение за нов главен секретар на МВР
Властте пак се скараха
13.06 | 18:00
-
Златен орел пази Тръмп, икона в джоба бди над Путин
Ето какви амулети крият световните лидери
13.06 | 17:44
-
Израелската атака е срещу военни бази около Техеран
Тя е насоеча и срещу домовете на висши ирански командири
13.06 | 17:30
-
КЗК образува производство срещу "Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл-България"
Проверката ще търси злоупотреба с господстващо положение на пазара на горива
13.06 | 17:15
Най-четени
-
Борисов за Митов: Ако не се справя, ще говорим за оставка
Той е изпратен в МВР именно за да направи така, че ведомството да работи добре с гражданите,...
13.06 | 11:15
-
Станислав Балабанов: Проблемът не е във вътрешния министър, а в нереформираната система
Депутатът от ИТН коментира трагедията със смъртта на Явор Георгиев във Варна
13.06 | 13:30
-
Ген. Атанасов: Не съм фен на президента, защото той е руски трол
Към момента рискове за националната сигурност заради ескалацията на конфликта Израел - Иран за...
13.06 | 14:14
-
Ваня Григорова: Общински съветници са на тезгяха и се търгуват
По думите ѝ решението за напускане на групата на БСП е заради несъгласието с това, което се...
13.06 | 12:00