440 млн. лева дължат общински и държавни болници 01.02 | 16:52
Експерти на здравното министерство мислят как бойни вертолети да станат медицински
Дълговете на общинските болници и на тези с над 50% държавно участие са 439 млн. лв. Сумата е валидна към 30 ноември 2017 г. Това стана ясно от думите на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев пред депутатите от ресорната парламентарна комисия, предаде БГНЕС. Дълговете за декември м.г. са 22 млн. лв.
Най-голям дял в общите задължения имат едноличните акционерни дружества – при тях борчовете са 245 млн. лв., продължи министърът. Просрочените задължения на тези лечебни заведения към 30 ноември 2017 г. са 157 млн. лв. Дълговете на общинските лечебни заведения за миналата година са за 98 млн. лв. А просрочията на общинските към края на 2017 г. - 43 млн. лв. Ананиев добави, че увеличението на задълженията и просрочията в сравнение с 2016 г. са нисък процент.
"Направихме комисия към министъра на отбраната и се подготви план за действие как да бъдат използвани двата Спартана и Кугърите за спасителни полети", отговори на друг въпрос на депутат министърът. Част от хеликоптерите Кугър ще бъдат преоборудвани с медицинска техника и апаратура за спасителни полети. Правят се изчисления в момента какви средства ще са необходими за ремонта и преоборудването, поясни министърът. Кирил Ананиев отбеляза, че ще бъде подготвен доклад до премиера, в който ще бъде посочена и сумата.
На въпрос за кадровата криза в здравеопазването и опитите тя да се преодолее, Ананиев отговори за обучението на парамедиците в България, което се провежда в три степени на професионална квалификация. За спешната помощ също са предвидени бройки за парамедици. "Ние ще подкрепим активно такава политика за увеличаване на броя на парамедиците и тяхната реализация. Има програма за придобиване на квалификация за професията парамедик, вече са назначени 46 по трудов договор. Те са в центровете за спешна медицинска помощ в Кърджали, Пловдив, Разград, Смолян и Търговище, за които е осигурено заплащане на възнагражденията за 6 месеца от посочената програма", обясни здравният министър.
Той допълни, че центровете на спешна медицинска помощ в страната за обявили за 2018 г. общо 37 места за парамедици. Ананиев отбеляза обаче, че това е нова специалност за България, което създава известни проблеми в такава консервативна система като здравеопазването. "Всеки пациент иска да го прегледа лекар, а не парамедик. Ще направим всичко възможно, за да вдигнем нивото на доверие към тези специалисти", увери Ананиев.
Водещи
-
Трагедията във Вакарел:Семейството идва от Украйна, мести се заради войната
Преди това живеят в Ахелой, където родителите работят, а децата ходят на детска и училище
03.02 | 20:45
-
Промени в пенсионното осигуряване с приемането на еврото
МФ публикува Кодекса за социалното осигуряване, който ще бъде в сила от датата на приемането...
03.02 | 20:30
-
Разпитаха жената, поставила опасния ботокс
Четири от пострадалите жени все още са в „Пирогов”, като състоянието на една от тях остава...
03.02 | 20:14
Най-четени
-
Продължава разследването на двойното убийство във Вакарел
От прокуратурата заявиха, че има данни по разследването, че жената е споделяла за проблеми със...
03.02 | 09:30
-
Нов бум на телефонните измами
Основният индикатор, че е измама е че по телефона се искат пари.
03.02 | 09:59
-
Най-сетнe! Рачков показа новата (СНИМКА)
Не е ясно кога точно е започнала връзката между двамата
03.02 | 14:30
-
Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се...
03.02 | 15:10