70% ефективност показва COVID-ваксината на AstraZeneca и Оксфорд 08.12 | 19:58
Готови сме да доставяме стотици милиони дози по целя свят, казват от компанията
Ваксината срещу Covid-19, разработена от компанията AstraZeneca и Оксфордския университет, показва средна ефективност от 70,4% при обединен анализ на междинни данни от късни етапи на проучванията, съобщи във вторник Оксфорд, предаде Ройтерс.Това все пак е над минимума от 50%, определен от Американската администрация по храните и лекарствата, предаде БНР.
Много очакваните резултати от проучването, публикувани в медицинското списание The Lancet, показват, че ефикасността на кандидат-ваксината е 62% за тези, които са получили две пълни дози, и 90% при подгрупа от участници в изпитването, получили половината от първата доза и цяла втора доза от ваксината.
"Това ще изисква допълнителни изследвания, като от проучването станат достъпни повече данни", се казва в изследването.
По-малко от 6% от участниците в проучването в Обединеното кралство обаче са получили по-малката доза на ваксината и никой от тях не е бил на възраст над 55 години, което означава, че ще са необходими повече изследвания на ефикасността на ваксината при възрастни хора, които са особено податливи на Covid-19.
Главният изпълнителен директор на AstraZeneca Паскал Сорио заяви, че производителят на лекарства е започнал да предоставя данни на регулаторните органи по целия свят, за да потърси ранно одобрение на коронавирусната ваксина.
"Нашите глобални вериги за доставки са готови да започнат бързо да доставят стотици милиони дози", посочи той в изявление, публикувано от Оксфордския университет.
Водещи
-
НС се отказва от паркинга на площад „Св. Александър Невски“
Това става ясно от писмо на председателя на Народното събрание Рая Назарян до министъра на...
26.11 | 19:40
-
Астролози назоваха късметлийската зодия през декември
26.11 | 19:20
-
РАИ 3 в мащабно разследване: България е пералня за пари на италианската мафия
Фирми могат да фактурират всяка година милиони евро, а пък офисите им да са празни, се твърди...
26.11 | 19:20
Най-четени
-
Костадинов: Проблемът е един и той е, че в бюджета няма пари
„Пари в бюджета няма, наистина няма. Да не говорим, че начинът, по който подхождат към...
26.11 | 11:15
-
Борисов: Протестите са хубаво нещо, това е демокрация
Председателят на ПП Асен Василев обяви, че днес протестът ще бъде мирен, но ще се блокира...
26.11 | 09:59
-
Митрофанова: Правителството на България води все по-русофобска политика
Руската страна ще защитава всички нарушения на правата си в международни съдилища
26.11 | 12:00
-
Когато гей двойка сключи брак в държава на ЕС, у нас се счита за легитимен, увери адв. Екимджиев
Той заяви, че в действително в българската конституция е посочено, че бракът е съюз между мъж...
26.11 | 12:45