Ако сте затлъстели, поне не пушете 07.04 | 09:17

Пушенето при жените със затлъстяване притъпява вкуса им за сладко и мазно

От Кирил Русев

Жени, които са затлъстели (разбирайте с индекс на телесната маса равен или по-висок от 30) и пушат, рискуват да навредят на вкуса си за сладки и мазни храни. Последиците могат да бъдат сериозни, тъй като подобна липса на чувствителност крие риск от още по-голям прием на калории. Това показват резултатите от ново изследване, публикувано в тазмесечния брой на престижния журнал Obesity.

Експериментът обхваща четири групи жени на възраст от 21 до 41 години: пушачки със затлъстяване, непушачки със затлъстяване, пушачки с нормално тегло и непушачки с нормално тегло. Участничките опитват няколко ванилови пудинга с различно количество мазнини и трябва да ги оценят според субективното си усещане за сладост и масленост. В сравнение с другите три групи пушачките с наднормено тегло усещат значително по-малко масленост и сладост и изпитват значително по-малко цялостно удоволствие по време на дегустацията.

Настоящото изследване идентифицира асоциации между тютюнопушенето, индекса на телесната маса и вкуса (като комбинация между сетивата вкус и обоняние) и няма за претенцията да дава отговор на въпроса на какво се дължи по-малката чувствителност към сладостта и мазнините. Резултатите от него обаче загатват, че тази притъпена чувствителност и намаленото задоволство от вкусната храна са характерни за пушачките, които са затлъстели, а това би могло да допринесе за консумацията на повече калории.

Тъй като имат нужда от значителни количества енергия, за да поддържат теглото си, хората със затлъстяване често изпитват глад за калорични сладки и мазни храни. Неспособността за изпитване на техния вкус може допълнително да влоши ситуацията.

Както тютюнопушенето, така и високото телесно тегло сами по себе си са рискови фактори за развитието на сърдечносъдови и метаболитни заболявания. Разгледани в комбинация, особено с презумпцията за неутолим глад за сладко и мазно, те изглеждат особено застрашителни за здравето.

Предишни изследвания свързват навика на тютюнопушене с по-висок апетит за мазно, независимо от теглото на пушача. Научно е демонстрирано, също така, че пушачите имат по-високо съотношение талия-ханш. Тоест, формата на тялото им е по-скоро ябълковидна, отколкото крушовидна, а това е още един рисков фактор за болестите на сърцето и кръвоносните пътища и разстройствата на метаболизма.

Всичко това отхвърля традиционното схващане, че пушенето може да помогне за поддържането на килограмите в норма. Ако има навик, чието редовно практикуване е доказано вредно, това е той. Прибавете към него излишните килограми и наистина ще получите рецепта за случването на много лоши неща по-скоро рано, отколкото късно.

Водещи

Най-четени