Алкохолът предотвратява артрита? 11.03 | 07:24
Употребата на алкохол не е задължително обаче, за да се предотврати ревматоиден артрит
Умерената употреба на алкохол може да има различни ползи за здравето, включително намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, инсулт и диабет, според проучване на Health.com.
Според новото изследване, употребата на алкохол може да облекчи болката и да понижи риска от развитието на ревматоиден артрит – потенциално автоимунно заболяване.
Хората, които не пият алкохол, са около четири пъти по-застрашени да получат ревматоиден артрит, отколкото хората, които пият поне по едно питие три пъти или повече в седмица, показва проучването.
Изследователите също така открили, че пациентите с ревматоиден артрит, които пият алкохол, обикновено имат по-леки симптоми, отколкото пациентите въздържатели.
Около 1,3 милиона възрастни в САЩ са с ревматоиден артрит - болест, при която нарушената имунна система на организма атакува ставите, което води до възпаление, болка и подуване.
Алкохолът намалява имунната активност, поне до известна степен и учените подозират, че това е основната причина, че консумацията на алкохол да се свързва с намаляване на риска от болестта. Това казва водещият автор на изследването, Джеймс Максуел, ревматолог в Обединеното кралство. "Алкохолът може да има и лек болкоуспокояващ ефект."
Това не означава, че пациентите с ревматоиден артрит трябва да се отправят към най-близкия бар или магазин за алкохол. Максуел и колегите му разглеждат само колко дни в месеца участниците пият, а не какво количество алкохол изпиват или какъв алкохол употребяват.
Освен това, някои лекарства за болестта могат да причинят увреждане на черния дроб, ако се консумират с алкохол, предупреждават лекарите.
"Умереността е от ключово значение", казва д-р Бергман. "Това изследване по никакъв начин не насърчава хората да излязат и да се напият, но все пак може да има някаква полза от умерената употреба на алкохол, ако имате ревматоиден артрит или сте изложени на повишен риск за него."
В проучването, което се появява в списанието "Ревматология", Максуел и неговите колеги наблюдават 873 души с ревматоиден артрит и около 1000 души, без да се знае колко дни в последния месец те са употребявали алкохол. Изследователите правят изследвания като рентгенови снимки и кръвни тестове.
Учените установили, че хората, които си пийвали по едно питие за не повече от 10 дни в последния месец ,са по-малко застрашени от ревматоиден артрит, отколкото хората, които не пият въобще, и ако те са болни, техните симптоми са по-леки.
"Може би е по-важно колко много пие човека от това колко често", казва Ерик Матисън, председателят на Катедрата по ревматология в Рочестър, Минесота. "Има хора, които пият твърде много, но не могат да пият всеки ден, докато някой пият по чаша вино всеки ден и се смятат за редовни пиячи."
Това е първото проучване, при която се разглежда връзката между консумацията на алкохол и тежестта на ревматоидния артрит. Резултатите потвърждават предишни изследвания - редовното пиене може да намали риска от развитието на болестта.
Употребата на алкохол не е задължително обаче, за да се предотврати ревматоиден артрит. Експерти смятат, че сложен микс от генетични, екологични и хормонални фактори причинява болестта, така че това не е решаващият фактор.
Водещи
-
Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”
По искане на Софийска районна прокуратура е образувано производство срещу него
05.12 | 20:45
-
Поразен от Украйна танкер мистериозно доплава до България и заседна край Ахтопол
Българските институции изготвят план за реакция
05.12 | 20:30
-
Румен Петков: ПП направиха Пеевски недосегаем с промените в Конституцията
Според бившия вътрешен министър протестът е бил „яхнат“ от Кирил Петков
05.12 | 20:15
Най-четени
-
Борисов: Провокатори тормозят семейството ми! Денков търсеше Пеевски при проблем!
"Днес ще направя един тест дали работим заедно - събрахме подписи и входираме искане да...
05.12 | 11:45
-
В понеделник правителството внася коригирания проектобюджет в НС
Какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г.
05.12 | 13:20
-
Голяма секира: Цените в сладкарницата на Линда Петкова скочиха до небесата
За поръчковите торти на няколко етажа клиентите шушукат, че цените са "космически“, а някои...
05.12 | 11:30
-
ПП-ДБ внесе вота на недоверие към кабинета
Очакваме да отидем на избори максимално бързо, призова Божидар Божанов
05.12 | 13:10