"Риск има, което не значи, че задължително трябва да се случат нещата. До известна степен по-ниските температури помагат, но не решават проблема. Основното, което трябва да се прави, е много добра организация, много бързо организиране на палаткови лагери, на тоалетни, което гарантира и контрол върху разпространението на тези инфекции."
"В Сирия, "благодарение" на дългия период на война, че цели територии са практически неуправляеми, последната година случаите на холера минаха границата от 3 хиляди, имаше известен износ на холера и към други страни. Земетресението само влоши нещата и създаде още повече рискове. Освен холерата, дизентерията е една от често появяващите се болести. Много е голям наборът от заболявания, които биха могли да възникнат," посочи доц. Кунчев.
У нас пикът на грипната вълна е преминат, увери главният здравен инспектор в предаването "Преди всички".
"Започва нормализиране на ситуацията, като това важи не само за грип, то важи и за ковид, и за варицела, за скарлатина. Отиваме към една по-спокойна и нормална обстановка."
Няма липса на легла и невъзможност да се настаняват болни, заяви той.
От началото на годината досега сме регистрирали 3370 случая на ковид. По това време миналата година са били 230 400, направи сравнение Кунчев.