Аптекари алармират: Криза с лекарствата чука на вратата ни 26.07 | 17:42

Кризата ще се случи след 15 септември

От Мая Александрова

"Кризата с лекарства наистина предстои след 15 септември". Това каза Николай Костов, председател на Асоциация на собствениците на аптеки, цитиран от агенция "Фокус".

"Нашата асоциация съществува от 2007 година и има добра представителност в бранша. Имаме 21 члена с над 300 аптеки в момента. Между 15 – 20% от оборота с лекарства е на аптеките, които членуват в нашата асоциация", обясни Костов.

По думите му, кризата с лекарства е предстояща и пари, според данни на НЗОК, има за първите 15 дни на септември, след това просто няма.

"Има дефицит от 96 милиона лева до края на годината и най-лошото е, че в предвидената актуализация на бюджета на Касата няма предвидени пари за лекарства за извънболнично лечение. Имал съм срещи и с Касата, и със здравна комисия и кой ли още не, но информацията е публична за този дефицит", посочи Костов.

Той допълни, че дори актуализация на бюджета на Здравната каса да се случи, 225 млн лева, които се обсъждат да бъдат дадени, са недостатъчни, а и те са само за болнично лечение.

"200 милиона лева са за болнично лечение и 25 за онколекарства в болница. Това е цялата история и ако не се гласуват повече пари, просто няма да има достатъчно за лекарства след 15 септември", обясни Костов.

Той каза още, че това е така, тъй като след тази дата продължават да текат плащания за предходни периоди и кризата ще се почувства отново през декември.

"Това са данните, с които разполагаме и които ни притесняват определено. Тези данни не сме си ги измислили ние. Това са данни на касата, данни, представени и пред здравна комисия на парламента", заяви председателят на Асоциация на собствениците на аптеки.

Той поясни какви ще са последствията.

"Няма да могат хората да си вземат лекарствата, защото няма да можем ние да се разплатим за тях с дистрибуторите на лекарства и съответно няма да можем да ги купим, за да ги дадем на всички, които имат нужда", категоричен е Костов.

По думите му, всички осигурени българи са потенциални потребители или настоящи такива на лекарства за извънболнично лечение.

"Само 1,5 милиона са хронично болните, които всеки месец получават такива лекарства", посочи Николай Костов.

Водещи

Най-четени