Атаката на насекомите 01.08 | 14:08
През лятото, освен комарите, дебнат още много насекоми, които могат да ни досадят, че и навредят

Освен приятно време, лятото ни предоставя пълен комплект опасности, с които трябва да се справяме.
Плюс това - всеки, който иска да се наслади на една студена бира на плажа, по време на горещите летни дни, може би било най-добре първо да използва спрей срещу насекоми, тъй като пиещите бира са по-привлекателни за комарите.
Но през лятото, освен комарите, дебнат още много насекоми, които могат да ни досадят, че и навредят. Но без паника - ето как да се справите с досадните "гадинки".
Кърлежи
Обитатели на паркове, градини и всевъзможни растителни площи. Възможно е да се натъкнете на тях, докато разхождате домашния си любимец, например. Малките гадове смучат кръв, пренасят микроби и могат да причинят опасни заболявания, сред които лаймска болест, марсилска треска, кърлежов енцефалит и др.
Ако в тялото ви се забие кърлеж, не го отстранявайте с голи ръце. Най-добре е да потърсите медицинска помощ. Ако пък по някаква причина желаете да се справите у дома, то ето как трябва да протече манипулацията.
Бълхи
Ухапването е безболезнено, но може да доведе до сериозни последствия. Скачащите гадинки са преносители на опасни болести, сред които тиф и туларемия. Ако "станете жертва" на бълха, сложете компрес с лед, за да успокоите кожата си, а след това промийте със спирт.
Комари
По нашите географски ширини няма опасни комари, но ухапванията все пак могат да доведат до алергии. Не са за подценяване неприятните сърбежи и зачервявания.
За да се предпазите от набезите им, затваряйте прозорците или слагайте т.нар. комарници. Ако все пак се доберат до дома ви, хубаво е предварително да сте се намазали със специален продукт точно срещу тях. Освен това се продават и различни приспособления за дома, които би трябвало да не допускат хапещите летящи насекоми.
Оси
Особено опасни са, ако сте алергични. Ухапването може да има фатален край, затова винаги носете със себе си антиалергичен препарат.
Ако ви ужили оса, проверете дали жилото ѝ е останало в кожата ѝ. Извадете го с пинсета, но без да натискате, защото това може да доведе до разпръскване на отрова в тялото ви. Почистете раната с кислородна вода, след това сложете леден компрес.
Пчели
Хубавото при тях е, че правят мед. Лошото е, че и те жилят понякога. При тях ситуацията е почти същата, както при осите. Извадете жилото внимателно, защото то винаги остава в кожата и почистете мястото.
Още за това как да се справите с насекомите, които ни нападат през лятото, може да прочетете на Jenite.bg.
Водещи
-
НЗОК: Безплатни антибиотици за деца до 7-годишна възраст - от идната седмица
Здравната каса и всички нейни договорни партньори продължават усилената работа по разширяване...
01.07 | 15:30
-
Няма опасност за участието на българските спортисти на Зимните олимпийски игри в Милано
Това заяви избраният за генерален секретар на Българския олимпийски комитет (БОК) Данаил Димов
01.07 | 15:20
-
Експерт прогнозира: Заплатите в ниската зона ще растат, до 15% тази година
Очаква се броят на разрешителните за чуждестранни работници за 2025-а да стигне 40 000
01.07 | 15:10
Най-четени
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30
-
Пазарът на имоти: Реалност срещу възможности
Заплата срещу ипотека: Мисията "първи дом"
01.07 | 09:59
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14