Атанасова зове лекарите от Кръвните центрове да не напускат 13.11 | 15:00
Било важно за националната сигурност да има работещи специалисти
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова апелира лекарите от Кръвния център във Варна да преосмислят решението си за масово напускане.
Като аргумент срещу решението на медиците, които са недоволни от ниските си заплати, Атанасова обвърза доставките на кръв за болниците с националната сигурност.
"Наистина е от значение за националната сигурност да има достатъчно кръвни продукти и достатъчно специалисти, които да работят с тях", изтъкна министърът при посещение в Благоевград.
На въпрос какви действия предвижда здравното ведомство за решаване на проблемите в кръвните центрове, Атанасова каза, че днес ще се срещне с директора на Кръвния център във Варна, който в момента е в столицата.
"Ще разговарям с нея, а тя ще предаде на всички работещи във Варна какво може да направи министерството на здравеопазването", обясни стратегията си Атанасова.
Основното искане на медиците от Варна и на колегите им от Кръвния център в Стара Загора, които групово подадоха оставки, е 40% от изработените от тях пари да се връщат обратно в центровете и да отиват за допълнително материално стимулиране. Причината е, че иначе заплатите им са много ниски и дори влязлото в сила 16-процентно увеличение не помага за сериозното им повишаване.
Сега Десислава Атанасова припомни, че държавните служители (каквито са и работещите в кръвните центрове) вече не получават допълнителното материално стимулиране, което бе премахнато от закона след скандала с чиновническите бонуси.
Единственият начин да се промени нещо в заплащането на медиците е да се преразпределят средства от бюджета на здравното министерство, като министърът изрази надежда догодина да има едно увеличение на възнагражденията им.
До края на тази година обаче няма възможност лекарите да получат нещо повече.
Водещи
-
Facebook и Instagram следят всяко ваше действие, как да се защитите?
Дори ако деактивирате акаунта си във Facebook или Instagram, Meta ще продължи да събира данни...
22.12 | 17:59
-
Миролюба Бенатова откри противоречия в мотивите на bTV за раздялата с Цънцарова
Реакцията на гилдията
22.12 | 17:45
-
Безплатно ще е паркирането в София дори и в зоните за платено паркиране
Два пъти по 5 дни , по празниците, няма да работят синя и зелена зона.
22.12 | 17:30
-
СГС остави в ареста Габриела и Красимир, обвинени за жестоки убийства на животни
Двамата бяха привлечени като обвиняеми през март тази година. Днес съдът гледа делото срещу...
22.12 | 17:15
Най-четени
-
Рая Назарян отпадна като вариант за служебен премиер
Многократно сме обсъждали този въпрос, а и самата Рая Назарян е отговаряла на него – тя няма...
22.12 | 12:00
-
Предаването "Тази сутрин" на бТВ ще има временни водещи
Репортерът Росен Цветков, който и друг път е замествал водещи включително в сутрешния блок,...
22.12 | 10:15
-
Важен съвет в навечерието на влизането на еврото: Плащайте с карта!
Празничните дни не се отличават от другите дни в годината, освен това че ние бързаме, нямаме...
22.12 | 12:45