Бан Ки-мун: Хранителните компании подлагат на риск общественото здраве 20.09 | 08:46
Милиони хора стават жертва на прекомерната консумация на сол, захар и мазнини

Компаниите от хранително-преработвателната промишленост подлагат на риск общественото здраве в преследването на печалба. Това обяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, цитиран от "Франс прес " и БТА.
Изказването на Бан Ки-мун беше направено по време на конференция в Ню Йорк, посветена на неинфекциозните заболявания, които отнемат живота на десетки милиони хора годишно. Голяма част от тези заболявания се "благоприятстват" от прекомерната консумация на сол, захар и мазнини.
По тази причина и генералният секретар на ООН призова властите да обърнат внимание на този сериозен проблем, като в същото време се обърна директно и към фирмите от хранително-вкусовия отрасъл.
"Всеизвестна е позорната история на някои представители на бранша, които пренебрегват науката, а понякога и собствените си изследвания, и така подлагат общественото здраве на риск в името на печалбата си", каза Бан Ки-мун.
Неинфекциозните болести - различните форми на рак, сърдечно-съдовите заболявания, хроничните заболявания на дихателните органи и диабета, причиняват смъртта на 36 млн. от общо около 57 млн. души, починали в света годишно. Прогнозата на ООН е, че броят на починалите от неинфекциозни заболявания ще расте, особено в бедните африкански държави.
В своето изказване по време на конференцията директорът на Световната здравна организация (СЗО) Маргарет Чан пък осъди вредите, които нанася тютюнопушенето, наред със злоупотребата със солта, ненаситените мазнини и захарта.
"Призоваваме за промяна в начина на живот и стриктни правила за тютюнопушенето", коментира тя и допълни, че настъплението на неинфекциозните болести по света е предизвестено бедствие. Според СЗО броят на смъртните случаи, причинени от неинфекциозни болести ще се увеличат със 17% през следващото десетилетие.
Общото събрание на ООН прие и политическа декларация, предвиждаща мерки за превенция и контрол на неинфекциозните болести. Тя насърчава разработването на правителствена политика за разумна, здравословна среда, която учи отделните хора, семействата и общностите как да избират онова, което е полезно за здравето им, и да водят здравословен живот.
Декларацията призовава правителствата да прилагат конвенцията на СЗО за контрола над тютюнопушенето, както и глобална стратегия за хранителния режим, физическата активност и здравето. СЗО прикани до края на 2012 г. да се изработи глобален план за проследяване на стъпките, предприети от правителствата за превенция и контрол върху разпространението на неинфекциозните болести, посочва ДПА.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна
18.04 | 16:59