Болката ни прави по-глупави 08.09 | 18:15

В щатите с висока заболеваемост са фиксирани най-ниските показатели на IQ

От Елена Коцева

Счита се, че гените и образованието имат ключова роля за развитието на интелекта. В последно време обаче учените установяват, че болката оказва много по-голямо влияние върху умственото развитие на човека отколкото тези два фактора.

Кристофър Епиг, заедно с колегите си от университета в Ню Мексико, е анализирал много теории за това, какво влияе на коефициента на интелигентност.

В началото на изследването си експертите смятали, че мозъкът се влияе и от развитието в определена среда и един човек, роден в тропиците, ще бъде по-умен, ако остане в родната си среда, тъй като мозъкът му няма да хаби енергия за адаптация. Учените обаче се отказали от тази теория, тъй като не намерили съответните доказателства за нея, пише meddaily.

Те са анализирали IQ на граждани на САЩ от различни области и са установили, че болката влияе изключително много на интелекта.

В щатите, където са фиксирани най-ниските показатели на IQ, медицинските картони на гражданите са пълни. Оказва се, че именно в тези щати има най-високо ниво на заболеваемост.

Според наблюденията им връзката се обуславя от това, че мозъкът на човека за своята дейност има нужда от изключително много енергия. Ако инфекция или болка отнемат от тази енергия, то мозъкът страда.

Това съотношение работи и по отношение на останалите щати.

Ако коефициентът на интелигентност се влияе преди всичко от гените, то този показател не би се променял в такава зависимост, заключават изследователите. 

Водещи