Болниците искат нов механизъм на заплащане на надлимитна дейност за реално лекувани пациенти 12.10 | 14:07

Незаплатените от касата допълнителни медицински услуги в лечебните заведения ще са 65 млн. лв.

От iNews.bg

Българската болнична асоциация (ББА) настоява за приемане на нов механизъм на заплащане на отчетената надлимитна дейност за реално извършено лечение от болниците. Асоциацията нямат нищо против да се въведе строг контрол при хоспитализацията на пациентите. Според организацията обаче голямата си част натрупаните задължения на НЗОК към лечебните заведение за надлимитна дейност се дължи на спешно приети пациенти.

Писмото е изпратено до премиера Бойко Борисов, министъра на финансите Владислав Горанов, министъра на здравеопазването д-р Петър Москов, управителя на Националната здравно осигурителна каса (НЗОК) д-р Глинка Комитов и председателя на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев.

Преди дни стана ясно, че казусът със заплащането на извършената надлимитна дейност се задълбочава. Според болничната асоциация, ако не бъде намерен нов механизъм за заплащане, дългогодишните проблеми в здравната система ще се задълбочат.

Преди дни д-р Комитов обяви, че има информация за извършена надлимитна дейност от болниците, която не е фактурирана и затова касата ще извърши собствена проверка.

Миналата седмица министър Москов пък предупреди, че надлимитната дейност на болниците вече няма да се заплаща.

От асоциацията подкрепят призива на Българския лекарски съюз (БЛС) за изплащането на изработената над определения лимит дейност и настояват за актуализиране на бюджета на здравната каса за изплащане на тези задължения. По данни на БЛС към края на годината надлимитните дейности ще достигнат 65 млн. лв.

Настоява се и за отпадане на методиката за финансиране на дейността на лечебните заведения, изработена от предишното управление на НЗОК чрез налагане на лимити. Според ББА тази методика ограничава правото на избор на пациента, връща старата система на бюджетно финансиране и "убива" конкуренцията между лечебните заведения.

В становището се заявява, че отказът за изплащане на реално извършено лечение на пациенти в българските болници с основание, че финансирането на това лечение е извън ограничителни бюджети, е крайно несправедливо.

Според болничната асоциация не може да има лимит, когато има страдащи хора, търсещи лечение. Според тях лимитите водят до тежко накърняване на и без това намаленото доверие на гражданите към българската здравна система.

 

 

Водещи

Най-четени