Българчетата първенци в Европа по заседнал начин на живот 05.10 | 16:30
Прекарват цели 26 часа пред телевизора и компютъра седмично

Българските деца прекарват близо 26 часа пред телевизора и компютъра седмично или по 3-4 часа дневно. Това им отрежда челно място в европейската статистика.
Като допълнение 25 % от децата между 11 и 17 години у нас не се занимават със спорт, което ги прави склонни към затлъстяване, а оттам и към хронични болести. Това стана ясно по време на форум, посветен на храненето.
"Превенцията на детското затлъстяване е най-ефективна в ранна детска възраст", коментира д-р Светослав Ханджиев, председател на Българската асоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания и изпълнителен член на борда на Европейската академия на науките по хранене.
По думите му е важно да се предприеме профилактика на затлъстяването още в ранна детска възраст, когато се формира броят на мастните клетки и се определят хранителните навици, тъй като превенцията на детското затлъстяване е най-ефективна в ранна детска възраст.
"Физическата неактивност причинява повече смъртност от тютюнопушенето. Тя е фактор за множество клинични състояния – затлъстяване, диабет тип 2, депресия, болки в опорно-двигателната система", допълни Ласка Ненова, мениджър на инициативите Now We Move и Move Week за Европа. По думите й хората, които спортуват в България, най-често са от големите градове и с по-висок доход.
Д-р Светослав Ханджиев коментира и идеята на Министерството на здравеопазването за въвеждане на данък върху вредните храни, с който да бъдат обложени чипсове и други солени и мазни храни, сладки, безалкохолни и енергийни напитки.
"Последните международни научни форуми в Албена, Париж, Брюксел и Будапеща сочат, че не може да се говори за "нездравословни храни". Такива храни няма – има само състояния, болести или професии, за които дадена храна не би била здравословна. Освен това към момента няма проучване, в което научно да се доказва, че консумацията на определени храни и напитки самостоятелно води до затлъстяване или диабет. Данък върху някои храни бе въведен в ограничен брой страни по света и опитът показва, че той не е повлиял върху нивата на затлъстяване", каза Ханджиев.
Подобно становище изрази и икономистът Красен Станчев от Института за пазарна икономика. Според него данъкът върху вредните храни няма потенциал да постигне планираните резултати.
Той даде пример с въвеждането на такъв в Унгария където от него са събрани само 62 млн. евро, докато най-ниските прогнози на Министерството на здравеопазването за България са 150 млн. лв. Според предоставената оценка най-реалистичните данни за страната ни показват, че тази сума няма да бъде събрана и едновременно с това, въвеждането на закона ще коства загубата на над 3 000 работни места.
Водещи
-
Започва инициатива "Великденска кошница"
Ще има ли месо, яйца и козунаци на достъпни цени?
12.04 | 14:00
-
Варна е вече и СПА дестинация с минерална вода
Възможно ли е градът, освен морска столица, да се превърне и в столица на здравния туризъм у...
12.04 | 13:40
-
След Инстаграм и във Фейсбук: Въвеждат акаунти за тийнейджъри
Първоначално профилите ще бъдат достъпни в САЩ, Великобритания, Австралия и Канада, а по-късно...
12.04 | 13:20
-
Мирчев: Обезцени се възможността за вот на недоверие в този парламент
ПП-ДБ никога не са били контролирани от Пеевски, категоричен е той
12.04 | 13:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20