В Европа 270 хил. души годишно развиват рак, защото пушат 29.11 | 14:53

Цигарите са една от основните причини за злокачествени заболявания в Европа

От Елена Кирилова

Тютюнопушенето причинява 270 хил. случая на рак годишно в Европа, съобщава Reuters.

Резултатите от ново проучване, направено в осем европейски държави, показва, че цигарите са една от основните причини за развитието на злокачествени заболявания. Много често пушенето причинява рак на белия дроб, на дебелото черво и на пикочния мехур.

Ръководителят на изследователския екип от Каталонския онкологичен институт в Испания, Антонио Агудо, заяви, че при наличието на тези данни, е нужно да се помисли за създаване на стратегии за превенция.

За целите на изследването повече от 440 хил. души от Гърция, Италия, Дания, Великобритания, Испания, Холандия, Норвегия, Франция и Германия са били наблюдавани между 1992 и 2000 година. Когато проучването започнало, нито един от участниците не е бил диагностициран с рак.

До приключването на изследването развилите рак станали 14 563. Рискът за настоящите и бившите пушачи се оказал съответно 2,6 и 1,5 пъти по-висок, в сравнение с този при хората, които никога не са пушили.

Най-голям брой хора (4500 души) са развили рак на дебелото черво. Второто най-често причинявано от цигарите раково заболяване е белодробният рак. Той бил открит при близо 3000 души. При други 1850 случая ставало дума за злокачествено заболяване на долните пикочни пътища.

Учените твърдят, че случаите на други типове рак, породени от пушенето, са много по-редки, сочи БТА. Въпреки това те не отричат, че е възможно да се появят злокачествени заболявания на стомаха, на маточната шийка, на устата, бъбреците, панкреаса и форма на левкемия.

Всички случаи на рак се свързват с пушенето, но не всички са причинени от него, твърдят експертите. От всички отчетени ракови заболявания 35 на сто се дължат на цигарите.

80% от случаите на рак на белия дроб и ларинска обаче са дело именно на тютюнопушенето. То е виновни и за 13% от злокачествените болести на панкреаса и 8 на сто от диагностицираните с рак на бъбреците.

Водещи

Най-четени