В общините ще има и нови филиали на центровете за спешна помощ 04.04 | 14:19

Държавата след това ще има грижата те да функционират качествено

От Мая Александрова

Министърът на здравеопазването Таня Андреева и кметове на общини обсъждаха създаването на спешни приемни отделения на територията на общинските болници.

"Унифицираният подход за всички общини не е подходящ, защото всяка община има особености, с които трябва да се съобразим при реализирането на концепцията за спешната помощ, защото в противен случай финансовият и кадровият ресурс, който ще вложим, би бил безсмислен", посочи Андреева.

Тя допълни, че очаква от кметовете да представят своята визия и предложения, за да се пристъпи към изпълнение на концепцията.

По думите на министъра в общините ще има и нови филиали на центровете за спешна медицинска помощ, а държавата след това ще има грижата те да функционират и да бъдат осигурени със средства, апаратура и кадри.

"Средствата, предвидени общо за цялото преструктуриране на спешната помощ, са над 200 млн.лв, като 160 млн.лв. от тях ще бъдат осигурени по ОП "Регионално развитие", а останалите - от държавата, посочи Андреева.

Кадрите, които ще работят в новите спешни приемни отделения са тези, които работят в сегашните спешни отделения, а където има нужда - ще бъдат привлечени на допълнителни договори.

Според министъра предстои обсъждане на предложението кадри, които в момента не работят по
основен трудов договор и на щат, да получават по-високо заплащане.

Д-р Красимир Мирев, кмет на Търговище, каза, че стратегията за спешната помощ е много сериозна крачка в реформата на здравеопазването. По думите му тя ще "ликвидира някои от недъзите на доболничната помощ".

"Трябва да се внимава с разположението на спешните центрове, за да се избегне концентрацията на хора и ресурси", каза Мирев.

По думите му лекарите от друго здравно заведение, което е на територията на общината, биха могли да дават дежурства в спешните отделения, които ще бъдат високоплатени, предаде БТА.

Водещи