В условия на лекарски бунтове и привиден хаос: Здравната реформа стартира днес 01.04 | 10:26

От 1 април тече 30-дневният срок, в който болници и джипита ще подават заявления в НЗОК за сключване на индивидуални договори за финансиране

От Ростислава Иванова

От днес, 1 април, започва новият договорен период на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Касата ще сключва индивидуални договори с изпълнителите на медицинска помощ – болници и общопрактикуващи лекари, отговарящи на специалните и общи условия, с които касата гарантира комплексното, достъпно и качествено обслужване на пациентите. Това съобщиха от пресцентъра на Здравната каса.

НЗОК ще приема заявления за сключване на споразумения до края на април. При липса на заявление, действащите договори се прекратяват, напомнят от институцията. Това ще доведе до спиране на финансирането за тези болници, както и до заплащане на прегледите при личния лекари.

До 30 дни от постъпването на заявлението касата трябва да сключи новото споразумение, ако те отговарят на всички изисквания, даващи гаранция за качественото обслужване на пациентите.

Решението за промяна в Закона за здравното осигуряване бе обнародвано бе обнародвано вчера, 31 март, в извънреден брой на "Държавен вестник". То ще залегне в условията, на които трябва да отговарят изпълнителите на медицинска помощ, за да могат да сключат договор с НЗОК.

Допълнението се наложи, след като Българският лекарски съюз (БЛС) отказа да подпише Националния рамков договор за 2016 г. с касата, а приетите преди това от парламента законови промени направиха нелегитимни част от текстовете на стария Рамков договор за 2015 г. Надзорният съвет на НЗОК определя условията, на които трябва да отговарят болниците, за да могат да сключат договор с касата.

НЗОК категорично опровергава всички внушения, че новите правила, по които ще сключва договорите, ще предизвикат проблеми и хаос, както твърдят протестиращите лекари и здравни заведения. Ръководството на касата опроверга категорично и твърденията на националния омбудсман Мая Манолова.

"Най-отговорно уверяваме, че всички промени и нови условия са насочени към чувствително увеличаване на достъпа на пациентите и подобряване на качеството на цялата система на здравеопазването. Абсолютно неверни са твърденията, че документите, които регламентират договорните отношения между касата и изпълнителите на медицинска помощ, са противоречиви и допускат касата да избира цените, по които да работи. Двете наредби, за които говори държавният омбудсман, са Наредба 40 от 2004 г. и Наредба 2 от 2016 г. Първата беше в сила до 31 март, включително, а от 1 април влиза в действие втората наредба, която отменя предишната. Няма припокриване на действието на двете наредби в нито един момент. Не съществува никакъв проблем и при цените на медицинската помощ. Решението на Надзорния съвет, публикувано на 31 март в "Държавен вестник", определя цени на видовете медицинска помощ по Наредба 2. На практика от 1 април действа само Наредба 2 и цените, определени в Решението на Надзорния съвет за съответните видове медицинска помощ, определени в нея", подчертават от ръководството на Здравната каса.

Междувременно протестите на общопрактикуващите лекарите срещу здравната реформа, започнали от понеделник, се разрастват в цялата страна и към тях се присъединяват и други съсловни организации, включително и пациентските. Те свикват национален протест на 6 април.

Джипитата отказват да подпишат служебния Рамков договор, който влиза в сила от днес. Ако не го направят, това означава, че няма да получават финансиране от касата и пациентите им ще трябва да си плащат за всеки преглед – по 30 лв.

Новите изисквания към болниците пък може да оставят около 100 здравни заведения в страната без финансиране през 2016 г.

Протестиращите искат оставката на здравния министър д-р Петър Москов, който според тях не провежда никаква реформа, а със законодателните си инициативи ще доведе сектора до хаос и невъзможност да функционира.

"Лекарите не протестират за пари. Причината за портестите им е настъпването на нормативната неразбория с влезлия в сила от днес Национален рамков договор. На никого не е ясно какво ще се случи и как ще се отчита тази дейност", оментира за Фокус председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев.

"Точно за това българските лекари протестират и подготвят общонационален митинг. Това е истината. Рано или късно хората трябва да се вслушат в справедливостта и в основателните искания. Премахва се този т.нар. Рамков договор, изработен от НЗОК и подписан от здравния министър. Остава договорът от 2015 г. и възможността за подписването на анекс към него”, настоява шефът на БЛС.

 

 

 

Водещи

Най-четени