Вето върху Закона за лекарствата 29.01 | 09:11
Плевнелиев намира, че е твърде рестриктивен по отношение на износа на медикаменти

Президентът Росен Плевнелиев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, приет на 16 януари.
Според него законът въвежда рестриктивен режим по отношение на износа на лекарствени продукти, включително по отношение на вътреобщностните доставки в Европейския съюз.
Държавният глава подкрепя усилията на народните представители за осигуряване на достатъчни количества от лекарствени продукти за задоволяване на здравните потребности на населението, тъй като животът и здравето на гражданите са висша ценност. "Президентът счита обаче, че това трябва да бъде направено в съответствие с основни принципи в Конституцията на Република България и в европейското законодателство, какъвто е принципът на равнопоставеност на стопанските субекти и правовата държава", обявиха от президентството.
С текст в закона се създава задължение за търговците на едро на лекарствени продукти да подават уведомление до Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за всеки износ на лекарствен продукт от България, включен в Позитивния лекарствен списък. Лицата ще изчакват в 30-дневен срок от уведомяването преценката на изпълнителният директор на ИАЛ, за да могат да извършат износа.
Според държавния глава в закона трябва да има ясни критерии, които да създадат условия за равнопоставеност спрямо всички износители на даден лекарствен продукт за определен период от време.
"Когато държавата, за да защити и да осигури достъпно здравеопазване на гражданите в страната, налага ограничения в областта на снабдяването с лекарствени продукти, то тези ограничения следва да се отнасят за всички субекти, които извършват тази дейност, а не само спрямо определени лица. Само така може да се изпълни конституционното изискване за наличието на еднакви правни условия", смята Плевнелиев.
Той смята още, че мотивите към законопроекта относно уведомителния режим при износа не съдържат достатъчна аргументация за необходимостта от неговото въвеждане.
Президентът обръща внимание и на разпоредбата в закона, според която притежател на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти, който не уведоми ИАЛ за извършване на износ на лекарствени продукти, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 50 000 до 100 000 лв., а при повторно нарушение санкцията е в размер от 100 000 до 200 000 лв.
Според държавния глава, размерът на предвидените санкции не е съобразен с тежестта на нарушението предвид факта, че законът предвижда глоба в размер от 25 000 до 50 000 лв. за лица, които произвеждат, внасят, продават, съхраняват или предоставят за употреба в Република България лекарствени продукти, неразрешени за употреба.
Водещи
-
Гришо: Мадрид винаги е много коварен турнир за всички
Хасковлията спечели първия си мач в Мадрид над Николас Джари с 2:0 сета (6:3, 6:4)
27.04 | 13:40
-
Toвa лятo пpeдcтoи oтĸpивaнeтo нa мopcĸaтa пътничecĸa линия Бypгac-Иcтaнбyл
Oчaĸвa ce тя дa дoвeдe дo pъcт в мecтнaтa иĸoнoмиĸa ю югoизтoчнa Бългapия и дo зacилeн бpoй...
27.04 | 13:20
-
Ще си избере ли "Да, България" двама председатели?
27.04 | 13:00
-
Атанас Атанасов: Имаме план как да принудим Наталия Киселова да си подаде оставката
Имаме правителство на комисионерите, смята зам.-председателят на парламента
27.04 | 12:40
Най-четени
-
Доналд Тръмп-младши пристига в България
Най-големият син на американския президент ще участва в частно бизнес събитие
27.04 | 10:00
-
Дъждове и гръмотевици днес, но остава топло
Температурите ще са до 19 градуса, по морето - по-хладно
27.04 | 09:15
-
Половината българи нямат никакви спестявания, 1 милион живеят в лишения
Подмяна на остаряла мебелировка не може да си позволят 35,1% от семействата
27.04 | 10:20