Виж нещата отвътре 13.03 | 15:52
Ще бъде изложен макет на дебело черво, на който може да се види как се образуват тумори в червото и как могат да бъдат лекувани
За втора поредна година се организира информационна кампания за рака на дебелото черво "Виж нещата отвътре", съобщават организаторите - Асоциация на пациентите с онкологични заболявания.
Кампанията е по случай Световния месец за борба със заболяването и цели да информира за нуждата от редовни профилактични прегледи за образувания, които могат да станат тумори на дебелото черво.
От днес -13 март, до 20 март пред Мол София ще бъде изложен макет на дебело черво с диаметър 3,5 м и дължина 10 м, на който може да се види как се образуват тумори в червото и как могат да бъдат лекувани.
Ракът на дебелото черво е сред малкото познати форми на рак, които подлежат на скрининг и могат да бъдат открити в начален стадий и съответно лекувани успешно.
В България болестта се открива сравнително късно - 33% от случаите са в четвърти стадий, и причината за това е липсата на Национален популационен скрининг, посочват от организацията.
Водещи
-
Гърция започва война срещу токсичната риба
Награда за рибарите, които унищожават рибата
13.07 | 09:59
-
Бургас: 500 евро глоба за всеки, който скача от Моста
Скачането е много опасно, тъй като на дъното има подводни скали и железа и може да стане...
13.07 | 09:45
-
Вижте кои български имена празнуват на 13 юли
Православната църква почита паметта на Свети архангел Гавриил
13.07 | 09:30
Най-четени
-
Вижте кои български имена празнуват на 13 юли
Православната църква почита паметта на Свети архангел Гавриил
13.07 | 09:30
-
Слънце над Западна България, дъждове в Източна и Централна
Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°, в София - около 26°
13.07 | 08:00
-
Над 20 държави вече ограничават достъпа до социални медии за деца
Къде вече са в сила ограничения?
13.07 | 09:15