Вместо данък вредни храни, по-нисък ДДС за полезните, предлага диетолог 20.10 | 11:46
Проблемът е, че българите като цяло не знаят какво ядат, смята експерт по храненето

Вместо облагане с данък "вредни храни" на чипса и вафлите, да се намали наполовина ДДС за зеленчуците, плодовете и млечните продукти. Това предложи диетологът Ипократис Пападимитракос в коментар за bTV по повод проекта на здравния министър д-р Петър Москов за въвеждане на допълнителен данък върху нездравословните продукти, т.нар. данък "обществено здраве".
Според Пападимитракос, ако се въведе по-висок налог за храните с високо съдържание на сол, добавена захар и трансмазнини, производителите ще отговорят с по-големи грамажи, за да е изгодно за потребителя съотношението цена – количество. В същото време намаленият ДДС за зеленчуци и сирене ще стимулира хората да купуват по-евтина здравословна храна.
Кардиологът проф. Асен Гудев коментира: "Има сериозни научни доказателства, че съдържанието на тези субстанции в храните (б. р. – сол, захар, трансмазнини) е свързано с висока сърдечно-съдова смъртност, повишена заболеваемост от диабет и онкологични заболявания".
Диетологът пък отговори, че според проучвания, при такова облагане повечето потребители не си променят поведението спрямо любимите продукти, а мярката не се очаква да доведе до финансов или здравен ефект и хората пак няма да бъдат информирани по отношение на храните.
В Дания и Финландия, където от години наред се води целенасочена политика за формиране на правилни хранителни навици, ключов момент е избягването на тези храни, които са свързани с повишения риск, посочи кардиологът. В двете страни е постигнато драстично намаляване на сърдечно-съдовата смъртност в резултат на водени с години политики.
Ипократис Пападимитракос потвърди, че в посочените държави е намаляла смъртността от сърдечно-съдови заболявания, но там проектът е много по-мащабен и е свързан с информираност на потребителите. "Аз тези неща не ги купувам, защото съм информиран и мога да направя избор", каза той. И заяви, че българите масово не са информирани по отношение на храните. В малките градове например купуването на безалкохолна напитка е престиж, смята диетологът.
"Изключително важно е посланието, което отправяме към младите хора. Формирането на правилни диетични навици и правилен двигателен режим става в ранна детска възраст", каза проф. Гудев.
Кардиологът направи сравнение между сегашния дебат и този за тютюнопушенето в ресторантите. "Когато давахме аргументи как спирането на тютюнопушенето на обществени места е намалило инфарктите в Калифорния и Шотландия, се излезе с аргумента, че бизнесът ще загуби и ресторантите ще останат празни. Тук имаме грешен сигнал към младото поколение", заяви проф. Гудев.
Водещи
-
Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав План за възстановяване и устойчивост, заради който се чудим как да наредим бюджета
Балабанов е категоричен, че за да се свърши цялата планирана работа на правителството - трябва...
30.04 | 09:59
-
Таксата по педагогика поскъпва най-много в Бургаския университет
Докторантите ще плащат средно 1650 лв. за обучението си, а за кандидатстване - 80 лв.
30.04 | 09:45
-
Доналд Тръмп отбеляза своите първи 100 дни на власт с мащабен митинг в щата Мичиган
Познатата риторика
30.04 | 09:30
-
Днес е последният ден, в който могат да се купят по-евтини винетки
От утре цените им се променят, като годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната - 54,...
30.04 | 09:15
Най-четени
-
Жълт код за опасност от слана
В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен, по билата - до силен североизточен вятър....
30.04 | 08:05
-
Парламентът ще гласува на второ четене промените за ВЕИ
Очаква се депутатите да разгледат на второ четене и промените в Закона за защита на лицата,...
30.04 | 08:30
-
Кога преминаваме към електронна трудова книжка и какво да правим, ако сме изгубили хартиената
Къде можете да проверите с кои фирми работодатели сте имали сключени трудови договори:
30.04 | 08:45