Вместо данък вредни храни, по-нисък ДДС за полезните, предлага диетолог 20.10 | 11:46
Проблемът е, че българите като цяло не знаят какво ядат, смята експерт по храненето

Вместо облагане с данък "вредни храни" на чипса и вафлите, да се намали наполовина ДДС за зеленчуците, плодовете и млечните продукти. Това предложи диетологът Ипократис Пападимитракос в коментар за bTV по повод проекта на здравния министър д-р Петър Москов за въвеждане на допълнителен данък върху нездравословните продукти, т.нар. данък "обществено здраве".
Според Пападимитракос, ако се въведе по-висок налог за храните с високо съдържание на сол, добавена захар и трансмазнини, производителите ще отговорят с по-големи грамажи, за да е изгодно за потребителя съотношението цена – количество. В същото време намаленият ДДС за зеленчуци и сирене ще стимулира хората да купуват по-евтина здравословна храна.
Кардиологът проф. Асен Гудев коментира: "Има сериозни научни доказателства, че съдържанието на тези субстанции в храните (б. р. – сол, захар, трансмазнини) е свързано с висока сърдечно-съдова смъртност, повишена заболеваемост от диабет и онкологични заболявания".
Диетологът пък отговори, че според проучвания, при такова облагане повечето потребители не си променят поведението спрямо любимите продукти, а мярката не се очаква да доведе до финансов или здравен ефект и хората пак няма да бъдат информирани по отношение на храните.
В Дания и Финландия, където от години наред се води целенасочена политика за формиране на правилни хранителни навици, ключов момент е избягването на тези храни, които са свързани с повишения риск, посочи кардиологът. В двете страни е постигнато драстично намаляване на сърдечно-съдовата смъртност в резултат на водени с години политики.
Ипократис Пападимитракос потвърди, че в посочените държави е намаляла смъртността от сърдечно-съдови заболявания, но там проектът е много по-мащабен и е свързан с информираност на потребителите. "Аз тези неща не ги купувам, защото съм информиран и мога да направя избор", каза той. И заяви, че българите масово не са информирани по отношение на храните. В малките градове например купуването на безалкохолна напитка е престиж, смята диетологът.
"Изключително важно е посланието, което отправяме към младите хора. Формирането на правилни диетични навици и правилен двигателен режим става в ранна детска възраст", каза проф. Гудев.
Кардиологът направи сравнение между сегашния дебат и този за тютюнопушенето в ресторантите. "Когато давахме аргументи как спирането на тютюнопушенето на обществени места е намалило инфарктите в Калифорния и Шотландия, се излезе с аргумента, че бизнесът ще загуби и ресторантите ще останат празни. Тук имаме грешен сигнал към младото поколение", заяви проф. Гудев.
Водещи
-
Средна скорост ще се мери с камери по магистралите
Това ще бъде втори етап от реформата за ограничаване на джигитите по пътя, каза в парламента...
09.04 | 19:45
-
ЕС с първи пакет от мита срещу САЩ
Мерките срещу американски продукти включват соя, мотоциклети и сок от портокал
09.04 | 19:30
-
Скъпоценни камъни от цял свят в музея "Земята и хората"
Ще може да се види и знаменития Орфеев ахат
09.04 | 19:15
-
Спешни законодателни промени заради пътните инциденти (ОБЗОР)
Депутатите свикаха извънредно заседание на ресорната комисия
09.04 | 19:00
Най-четени
-
Парламентът ще промени съставите на постоянните комисии
Парламентът ще избере и секретари на Петдесет и първото Народно събрание. Предстои и първо...
09.04 | 09:30
-
ПП-ДБ иска: 6 месеца затваряне на заведения за пушене на всякакви цигари, включително електронни
Ето и основнатта част от предложението:
09.04 | 09:59
-
Бойко Борисов заяви, че ТОЛ системата е ефективен инструмент, който може да дисциплинира водачите
„Позицията на ГЕРБ е, че ТОЛ системата може да дисциплинира водачите - и скорост, и товари, и...
09.04 | 11:00
-
Състоянието на останалите четирима пациента в "Пирогов" е все още тежко, но стабилно
Вчера бяха изписани четирима от пострадалите в Кочани и бяха настанени в "Пирогов". За лечение...
09.04 | 10:16