Внимание! Кашлица и скарлатина върлуват по празниците 28.12 | 15:40
Грипната епидемия обаче започва след Нова година

Мъчителен вирус с висока температура и продължителна кашлица върлува в момента в страната. За това алармира д-р Атанас Мангъров, началник на детското отделение на Инфекциозна болница в София, пред в-к "Преса".
Отличителните знаци на грипа са температура около 38 градуса, тежка хрема и кашлица, която продължава повече от две седмици.
Заразата протича със сериозно възпаление на трахеята, което води до сухата кашлица, която не се влияе от хапчета и сиропи и продължава между 14 и 20 дни, сигнализира специалистът.
По думите му често, особено при децата, се появява и конюнктивит.
31 случая на деца заболели от скарлатина за месец отчитат специалистите в Перник и Радомир.
Разболелите са деца на възраст между 5 и 9 години, а само за последната седмица са установени нови 9 случая на скарлатина.
Друга зараза, която върлува в момента е варицелата . Регистрираните случаи на заболели са 9 като отново са засегнати децата и младежите в района на Перник, Радомир и Трън.
От Националния център по заразни и паразитни болести обаче отчитат намаление на болните в цялата страна. Миналата седмица всеки 100 на 10 000 души са били с грипоподобни симптоми, докато десет дни по-рано заболеваемостта е била 115 на 10 000.
"По празниците винаги имаме по-малко болни, тъй като обикновено никой не ходи на лекар на Коледа, освен ако не е много зле", отчете националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова.
В момента най-много кашлящи и подсмърчащи има в София-област, където всеки 205 на 10 000 души са с вирус или грип. На второ място по заболеваемост е Видин, а на трето - Силистра. Над средното ниво за страната са и болните в Бургас, Ловеч и Пазарджик.
По-сериозно повишение на пациентите с вирусни инфекции и опашки пред кабинетите на джипитата ще има след Нова година. В средата на януари, когато всички се върнат на работа, училище и детска градина, епидемиолозите очакват да започне и грипната епидемия.
Водещи
-
Как ще отбележи България 140 години от Съединението
В Сливен военнослужещите от 13-то бригадно командване ще проведат ритуал по поднасяне на венци...
05.09 | 14:59
-
Излезе от затвора Йоан Матев, осъден за убийството на ученика Георги Игнатов в Борисовата градина 2
Матев бе осъден на 6 години и половина затвор, а присъдата му е изтекла на 2 септември. Затова...
05.09 | 14:45
-
Най-много пари българските туристи са оставили в Гърция, където разходите им през лятото надхвърлят 23 млн. евро
На второ място е Италия с около 12 млн. евро, а на трето – Великобритания с 9 млн. евро.
05.09 | 14:30
-
Биха Динко Вълев на Слънчев бряг
Двама гардове са били извикани по спешност, за да изведат принудително бизнесмена от...
05.09 | 14:15
Най-четени
-
Борисов: Ако имам малко власт, незабавно бих освободил Коцев от ареста
„Направихме много за Плевен, направихме водния цикъл. Като няма вода в язовирите, няма. Ще го...
05.09 | 10:30
-
„Продължаваме Промяната“ внесе в Народното събрание предложение за промени в Кодекса за социално осигуряване
Днес отново настояваме тази справедливост да бъде записана в закона, защото българските майки...
05.09 | 12:00
-
Тръмп призова евролидерите да спрат да „финансират“ войната на Путин в Украйна
От американската администрация не разкриха източника на данните си за руския износ на горива...
05.09 | 11:30
-
Нови три лекарствени продукти са включени в Позитивния лекарствен списък
Така общият брой на безплатните лекарства става пет.
05.09 | 10:45