Внимание! Пастата за зъби може да предизвика рак? 19.11 | 11:40
Tриклозанът, който се използва в течни сапуни, пасти за зъби, шампоани и домакински препарати, уврежда черния дроб
Всеки от нас спазва лична хигиена - мие си ръцете, зъбите. Оказва се обаче, че това далеч не е толкова безопасно. Антибактериалният химикал триклозан, който се използва в течни сапуни, пасти за зъби, шампоани и домакински препарати, уврежда черния дроб и може да предизвика рак, показа изследване с мишки.
Учени от университета на Калифорния в Сан Диего установиха, че триклозанът предизвиква фиброза на черния дроб и дългосрочното излагане на въздействието му може да доведе до рак, съобщава "Daily tetegraph".
"Триклозанът все по-често присъства в пробите от околната среда и все по-широката му употреба в потребителски продукти може да се окаже реална опасност за чернодробна токсичност у хората, въпреки умерената полза от него" - отбелязва д-р Робърт Тъки от екипа.
Мишките, изложени на триклозан за шест месеца, което се равнява на 18 години при хората, по-често са развивали тумори в черния дроб в сравнение с животните, които не са били подложени на химикала. Изследването показва, че триклозанът се намесва в способността на организма да се освобождава от токсините.
Последвалият анализ на получените данни позволил на учените да предположат, че под въздействието на триклозан се нарушава работата на конститутивния андростан рецептор – белтък, отговарящ за детоксикацията на черния дроб, тоест отстраняването на чуждите химични съединения от него. Това може да доведе до уголемяване на черния дроб, като следствие – до фиброза, а в бъдеще и до формирането на ракови клетки.
Триклозан е едно от най-широко прилаганите антибактериални вещества. Преди негови следи са откривани в 97% от образците от млякото на кърмещи майки. Също активно се повишава и неговото съдържание в атмосферата.
Учените подчертават, че не смятат за необходима мярка пълната забрана на всякакви средства за хигиена с триклозан. От тяхна гледна точка следва да се откажем от прилагането му в големи количества с умерена полза (като например в течния сапун), докато добавянето му в много малки количества в пастата за зъби, както това се прави сега, не е опасно за човека.
Това не е първото изследване, посветено на негативното въздействие на триклозана – предишни експерименти на животни показали, че прекомерното му съдържание в организма може да доведе до хормонални нарушения и отслабване на мускулите.
Водещи
-
Реформата в ТЕЛК: Защо хора с увреждания обжалват решенията пред НЕЛК
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
07.11 | 21:00
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
-
Пеевски вдига протест в първия работен ден на НС?
Той ще е под надслов "Ние не сме фантоми! Ние сме истински!"
07.11 | 20:15
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.
Това показват данните на официалната европейска статистика Евростат
07.11 | 14:00