Внимание! Свинският грип се завръща 03.12 | 09:48

Други два нови щама на вируса също ще циркулират през зимния сезон

От Ивелина Георгиева

Сезонът на зимните вируси дойде. Все по-често започнахме да боледуваме и да отсъстваме от ежедневните си ангажименти в работа и училище.

Вирусните инфекции, които масово тръшнаха повечето хора през последните седмици, имат различни прояви и симптоматики. Най-често оплакванията са свързани с възпаление на горните дихателни пътища, болки в гърлото, болки в мускулите, отпадналост и други.

За да научим повече подробности около това какво ни вещае тази зима, потърсихме за коментар директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и специалист по микробиология, епидемиология и имунология проф. д-р Тодор Кантарджиев.

6a03fe27-54af-7ab1-b4bb-bf16472aed41Проф. Кантарджиев, какви зимни вируси се очаква да атакуват българите през зимния сезон 2012-2013 г.?

- Предполагаемите щамове са сезона 2012-2013, които са в състава и на ваксините за тази година са по-различни от миналогодишните, те вече са изолирани и в някои европейски държави. Първият се казва А-Калифорния7-2009 (H1N1) - той е от група А, миналата година беше във ваксината и от последните няколко години е циркулирал у нас. По конкретно Калифорния е този свинския грип от преди 2 години.

Във ваксината за този сезон другите два вирусни щама са нови, това са от група А-Виктория 361-2011 г. и от група В-Уисконсин 2010 г.

Означава ли това, че свинският грип се завръща?

- Да, фактически положението е, че ще циркулират и такива вируси. Това е щамът Калифорния. Вирусът обаче е доста изменчив.

Ваксините не съдържат един вирус, те съдържат най-малко три. Най-вероятните са Виктория, с който ни плашат, а другият е Калифорния или по-известен като свински грип, дето ужким щеше да ни умори преди две години, а пък нищо по-различно не стана.

С идването на есента и зимата ни засягат най-често вирусни инфекции, свързани с горните и долните дихателни пътища. Това се наблюдава към края на ноември. Вирусите, които предизвикват инфекции на дихателните пътища са коронавируси, асеновируси, риновируси.

Кога да очакваме първата вълна от тези вируси?

- Все още няма вълна, това са само вирусни инфекции, но не са грип. Всички Регионални здравни инспекции (РЗИ) в страната изпращат проби от всички по-тежки случаи в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПВ), за да видим от самото начало откъде тръгват, какви са вирусите и на какви лекарства са най-чувствителни.

В Националната референтна лаборатория на НЦЗПВ се извършват серологични, генетични тестове за диагностика и изолиране на вирусите на грипа и респираторните инфекции.

Все още не разполагаме с точни данни.

Как да се предпазим от грипа?

- Първо, трябва да изясним причините за заразяването. Първата компонента - това са тесният контакт на хората в затворени пространства като градския транспорт, офисите и събирането на много хора на едно място. Липсата на проветрение, което преобладава през лятото и пролетта, също е основна предпоставка за разпространение на вируси и бактерии.

Затова аз препоръчвам да не се събираме на едно място много хора, да не кашляме и кихаме в дланите си, да ползваме дезинфекционни кърпички, които след това да хвърляме в кошчетата.

Повърхностите, които са изложени на слюнки от кихане и кашляне също могат да причинят тези инфекции. Когато пипнем такава повърхност и след това си пипнем очите, може да заболеем от някаква вирусна инфекция.

Втората компонента, която предразполага организма към по-лесно заразяване от вирусни и бактериални инфекции, е липсата на витамин D и липсата на консумация на други витамини.

80% от набавянето на витамин D става чрез кожата при пряка слънчева светлина.

Но през последните години се говори само за раковете, които причинява слънцето, затова съветват да се използват слънцезащитни кремове. Но те не намаляват вредата от слънцето, а само блокират синтеза на витамин D в кожата.

А от друга страна, липсата на витамин D води до сериозна склонност към инфекции особено в края на ноември. Затова трябва да се печем на слънце, защото кожата почернява и така тя започва да произвежда витамин D към организма.

Особено силно също е подчертана липсата на витамини през месеците февруари-март, към края на зимата и на това се дължи вторият пик на вирусните инфекции.

Консумацията на витамин С също е задължителна. Дълги години за българския народ като източник на витамин С е било киселото зеле. Това е здравата българска храна.

Ако всичко това се спазва рязко, ще се намали разпространението на вирусните инфекции, но най-добре е ако кашляме, да си стоим вкъщи, а не да заразяваме и другите хора.

Тежко ли ще протичат вирусите?

- Обществото не трябва да се плаши, а трябва да се казва истината за грипа. И тя е да не се контактува с болни, да си мият хората ръцете, децата на 2-3 години да се научават да не си размазват сополите с ръце, а да взимат да си ги бършат с кърпичка и ако кихат - да кихат в тях.

Самолечението може ли да бъде вариант?

- Не бих посъветвал към самолечение, защото грипът трябва да се познава от хората. Грипът е заболяване, което идва изведнъж. Връщаш се от работа или по време на работа започваш да се потиш и изведнъж придобиваш светобоязън, започват да те болят мускулите, гърлото смъди и боли. Това става изведнъж и обикновено това е грипът. Тогава през първия, втория ден, ако вземеш антивирусно лекарство обикновено ти минава за ден-два, но в никакъв случай да не се взима противогрипно средство след третия ден. Демек, ако се разболееш в петък не трябва да чакаш до понеделник да отидеш до най-близката аптека за лекарства. Все пак има ваксини за превенция на всичко това.

Водещи

Най-четени