Все още сме далече от грипна епидемия 04.02 | 09:34
Пикът на грипните заболявания ще бъде през февруари
Заболеваемостта от грипни вируси в страната се повишава бавно и постепенно, но е далеч от епидемичните стойности, заяви националният консултант по епидемиология на инфекциозните болести д-р Мира Кожухарова, цитирана от агенция "Фокус”.
По думите на Кожухарова у нас са доказани 26 щама на грипните вируси, а миналата седмица 82 на всеки 10 хил. души са регистрирани с грип и остри респираторни заболявания.
За сравнение между 21 и 27 януари средната заболеваемост в била 102 души на 10 хил.
Според Кожухарова вирусите, които се разпространяват по света, ще достигнат България през февруари. В момента се наблюдава еднаква циркулация на пандемичен вирус AH1N1 и на грипния вирус тип Б. И от двата са доказани по 12 щама, а през последните 7 дни са доказани и два щама на вируса AH3N2.
У нас обаче няма епидемична обстановка, а циркулиращите грипни вируси са същите, които се срещат и в останалите европейски страни.
По-голям брой заболели в България има във Варна, Пловдив и София, както и в другите по-големи градове.
Водещи
-
Новият живот на Ноле в Гърция: Среща с Мицотакис му осигури проект за € 20 000 000
Новак Джокович се превърна в постоянен гражданин на Атина с цялото си семейств
18.11 | 16:00
-
Празничните добавки влизат в закон
Така сумите ще се дават редовно на всички нуждаещи се по линия на социалното подпомагане
18.11 | 15:45
-
Мяра: Според 60% от българите бившата ДС още определя живота ни
Четирима от всеки петима българи се съгласяват, че преходът не е свършил и че демокрацията у...
18.11 | 15:30
Най-четени
-
Предупреждение за ураганен вятър в Царево
Бурният вятър през нощта събори дърво и временно затвори пътя между селата Ясна поляна и Ново...
18.11 | 09:30