Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст 07.05 | 20:20
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България.
Въпреки настояването за дългосрочно решение на проблема и ангажиране с предлаганите политики от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), с години представители на законодателната и изпълнителната власти ги пренебрегват.
Според оценките на Международният съвет на сестрите (ICN) към момента в света липсват 5.9 млн. медицински сестри, като Институтът за здравни показатели и оценки смята, че в бъдеще тази цифра ще достигне 30 млн. В основата на този недостиг стоят различни фактори, най-тревожното обаче е, че професията губи своята привлекателност. Така кадровия проблем, пред който сме изправени, съществува не само у нас, но и в целия свят.
"Тези страни, в които се инвестира за създаване на кадри по медицински грижи, населението е по-здраво, а пациентите са по-доволни, посочи пред БНР-Радио София Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на БАПЗГ. – Хроничната умора (прегарянето, "бърнаут") и ниското заплащане, наред с липсата на обществена признатост и уважение към професията, водят до отлив от сестринството."
През 2024 година в българските лечебни заведения са работили 17 243 медицински сестри – с 35% по-малко в сравнение с 2015 г. Броят им на 100 000души население е бил 268 срещу 574 на 100 000 души население средно за ЕС или повече от два пъти по-нисък.
Освен че са недостатъчни, медицинските сестри в България са и с висока средна възраст. 20% от работещите в системата на здравеопазването са в пенсионна възраст срещу едва 4% средно за ЕС.
По информация на Недкова, преди около 10 г. медицинските сестри, които са искали от БАПЗГ удостоверение за работа в чужбина, са били близо 900 годишно, докато сега са около 100. Но в тези числа не се отчитат кадрите, които веднага след дипломиране, се насочват за работа зад граница.
От съсловната организация настояват да се приеме национален стандарт по здравни грижи, а от следващата година БАПЗГ да стане договорен партньор на НЗОК.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Ген. Атанасов за ареста на Коцев: Политическа операция на управляващите за разбиване на опозицията
По думите му "управляващите се притесниха, че демократичните сили се консолидират и могат да...
19.07 | 14:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20