Гадост! Тъпчат сладоледа с всякакви вредни неща 24.03 | 10:05
Оказва се, че слагат трансмазнини и палмово масло в леденото изкушение

Идва лято - жеги, слънце и сладолед. Но дали леденото изкушение е полезно за здравето ни. Оказва се - не особено.
Причината - наличието на трансмазнини в него. "За някои видове сладолед се използва нискомаслено мляко и за да се постихне необходимата му гъстота, в лабораторни условия растителните мазнини се втвърдяват", обяснява диетологът от Националния център по диетология д-р Росица Попова, цитирана от в. "България Днес".
По наредба №23 от Закона за здравеопазването е прието да се приемат до 1 енергиен процент трансмазнини на ден. В Щатите вече е напълно забранено да се влагат в храните заради доказания риск от вреда за организма. Оцветителите и захарта също са вредни, но в по-малка степен.
"Палмово масло също има в сладоледа. То съдържа наситени мазнини. Вредно е, защото в повечето случаи се прекалява с него. Наситените мазнини са необходими за организма ни, но в определени количества. По-добре е да си ги набавяме от месото, яйцата, прясното и киселото мляко, а не от палмовото масло", добави още д-р Попова.
За избора на качествен сладолед на първо място трябва да се ръководим от това дали в съдържанието му е използвано пълномаслено мляко. Тези сладоледи, които са направени с такова, са по-добрият вариант за консумация, но по-високата им цена също е решаващ фактор при избора ни.
И въпреки всички изброени вреди за здравето ни се оказва, че сладоледът има и много положителни качества. Млякото съдържа пълноценен белтък, а мазнините в него също са наситени и много полезни.
Водещи
-
Антон Кутев: Киселова си позволи да изземе правомощията на Конституционния съд
Президентът се опасява как ще се отрази въвеждането на еврото на българските граждани, т.е....
18.05 | 18:00
-
Преди срещата му с Путин: Лидерите на Германия, Франция, Великобритания и Полша планират да говорят с Тръмп
Мерц, Стармър, Макрон и Туск искат да обсъдят с американския държавен глава войната в Украйна
18.05 | 16:40
-
До 2026 г. Сатурн, Марс и Юпитер в Овен пренаписват съдбата на тези зодии
Сред тях ли сте?
18.05 | 17:19
-
Стойнев: Тази криза в градския транспорт на София можеше да не се случва
Председателят на ПГ на "БСП – Обединена левица" призова на 21-ви и 23-ти май, когато ще се...
18.05 | 17:00
Най-четени
-
Кметът Терзиев: Протестът на шофьорите е незаконен и несправедлив
Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи
18.05 | 15:00
-
Асен Василев : 7 пъти питахме българския народ дали иска еврото
Според него градският транспорт в София не трябва да получават субсидия
18.05 | 16:00
-
Протестирщи: Борим се за парите си, нямаме политически искания
Последният им коз ще бъде окупация на метрото и спиране на метровлаковете
18.05 | 11:20