Д-р Аспарух Илиев: Пълната ваксинация срещу варицела дава дълготрайна защита от инфекция 13.05 | 15:30
Тя се състои от две дози, уточнява инфекционистът и ръководител на лаборатория към Медицинския университет в Берн

Ваксинацията срещу варицела (2 дози) дава дълготрайна защита от инфекция. Дори да сте били в контакт с болен, ваксината може да се приложи и ще помогне за по-леко протичане след първоначалния контакт, но преди поява на първите симптоми. Това написа във Фейсбук д-р Аспарух Илиев, инфекционист и ръководител на лаборатория към Медицинския университет в Берн.
"Ако вече сте боледували от варицела, но не сте сигурни за нивото на защита, можете да тествате антитела или дори да се ваксинирате отново, което няма да има негативни последици, просто имунитетът ще се подсили.
Обикновено защитата след инфекция трае 10-20 години.
Вирусът на варицела може да се прояви и като болезнена кожна вторична форма - херпес зостер, от "спящ" вирус в нервните клетки.
Това е много неприятно и болезнено заболяване (обикновено при отслабен имунитет и стрес), което може да зарази и неболедували от класическа варицела.
Рискът от него намалява значително след ваксинация с рекомбинантна ваксина в по-късно възраст (над 55 години, в някои държави и над 60 или 65, няма стриктна възрастова граница).
Варицелата може да протече тежко при всеки, а сред усложненията са и мозъчно възпаление. Не си я причинявайте ненужно.
Ваксините за варицела и херпес зостер са различни - за варицела е "жив" (но омаломощен) вирус, за зостер, която се поставя по-късно в живота), е само с част от вируса и има за цел да засили наличния имунитет", пише лекарят.
Водещи
-
Василев: Съдът, прокуратурата и КПК са в ролята на трите маймунки – не чух, не видях, не разбрах
Съдът отказа да ме разпита, за да може делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев да седи в...
16.10 | 17:20
-
Нетаняху: Войната в Газа не е приключила
До момента са върнати телата на едва девет от общо 28 мъртви заложници, които трябва да бъдат...
16.10 | 17:00
-
Изплащаните добавки към пенсиите към края на миналата година са 770 844 или със 144 повече в сравнение с края на 2023 г.
От общия брой на добавките с най-голям относителен дял са т. нар. „вдовишки добавки“ по чл. 84...
16.10 | 16:45
-
Софийският апелативен съд гледа мярката за неотклонение на Благомир Коцев
Това е шестият опит на кмета на Варна да излезе от ареста.
16.10 | 16:30
Най-четени
-
bTV Media Group и Венета Райкова се разделят
Медията остава ангажирана с мисията да предлага актуално и развлекателно съдържание
16.10 | 11:15
-
Пеевски: Говорих с премиера. Каза, че до понеделник щели да решат какво ще правят
Предполагам, че Желязков изчаква Борисов. Всичко е в неговите ръце - той ще реши дали ще...
16.10 | 10:45
-
Ива Митева: Очаквах Слави Трифонов да напусне коалицията още вчера
Бившият председател на парламента не разбира поведението на ИТН и критикува грешките на...
16.10 | 12:43