ДНК от руснак, живял преди 37 хил. г., разкри как са живели европейците 07.11 | 11:37
Дешифрирането на ДНК на повече от 36 200 години разкрива изненадваща генетична приемственост сред евроазиатските популации хора от появата им на Земята

ДНК, извлечена от скелет на мъж, живял в Русия преди около 37 000 години, хвърля светлина върху генетичната история на европейците, включително върху кръстосванията им с неандерталци преди повече от 50 000 години, сочат резултатите от международно изследване, цитирани от световните информационни агенции.
Учени използвали ДНК, извлечена от пищяла на мъж, за да дешифрират генома на един от най-ранните европейци, известни на учените. Анализът на генетичните данни за мъжа, чийто скелет бе изваден от земните недра в Костенки в европейската част на Русия преди 60 години, дава по-ясна представа за това кога Хомо сапиенс се е кръстосвал с неандерталци, които колонизирали района хиляди години по-рано.
Изследването показва също, че контакти между ловци-събирачи на плодове в Европа и хора от Близкия изток, чиито наследници развили земеделието, е имало по-рано, отколкото се смяташе досега.
Преди 36 200 - 38 700 години, когато този мъж е живял на територията на днешното селище Костенки, хората в западната част на Евразия вече се били отделили от онези, които живеели в Източна Азия. "Установихме, че този индивид е генетично свързан с днешните европейци - заяви Расмус Нилсен, експерт по компютърна биология от Калифорнийския университет в Бъркли и университета на Копенхаген.
Констатирахме, че голяма част от срещащата се днес генетична структура датира от епохата, когато той е умрял." Дешифрирането на ДНК на повече от 36 200 години разкрива изненадваща генетична приемственост сред евроазиатските популации хора от появата им на Земята.
Това обяснява оцеляването им след периоди на заледяване в Европа. Като сравнили данни за генома на мъжа от Костенки с резултати от предишни изследвания, учените открили впечатляващо генетично "единство", което датира още от първите хора в Европа.
"Съществувала е генетична приемственост сред европейските популации хора, датираща от късния палеолит - поясни един авторите на изследването Марта Мирасон Лар от Кембриджкия университет. - Това създава представа за еволюционни процеси, които са позволили на човека да доминира на планетата."
Получените резултати навеждат на мисълта, че ловци-събирачи на плодове от праисторически времена са имали голям брой общи прародители, които оцелели след последния ледников период и колонизирали Европа в разстояние на повече от 30 000 години.
През този период ледници се появявали и изчезвали. При най-голямото заледяване те покривали две трети от територията на Европа и предизвикали изчезването на стари култури и появата на нови. "Благодарение на дешифрирането на генома на мъжа от Костенки вече знаем, че нито една нова група гени не се е появила по време на тези отделни периоди и оцеляването на въпросните популации хора е станало без биологични изменения", отбеляза Лар.
Европейските популации хора и най-древните им прародители, които напуснали Африка, са имали едно и също генетично развитие. То продължило до идването на близкоизточните популации хора преди 8000 години. Те донесли със себе си земеделието и имали по-светла кожа, а това бележи първата значима генетична модификация.
Дешифрирането на генома на мъжа от Костенки сочи също, че евроазиатците са формирали три отделни популации преди повече от 36 000 години - западни евроазиатци, азиатци и близкоизточни азиатци, чиято еволюция е загадъчна. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
Водещи
-
18 години затвор за убиеца на психолога Иван Владимиров-Нав
Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата
07.05 | 20:40
-
Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър
07.05 | 20:20
-
Вижте какво решава правителството утре
Министерският съвет ще проведе заседание от 10 ч.
07.05 | 20:00
Най-четени
-
Сачева за пенсионната система: Нашата цел не е да правим революции, а подобрения
Пътната карта за пенсионната система трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде...
07.05 | 19:00
-
След кратко примирие преди Великден: Битката за БОК продължава с пълна сила
Весела Лечева с 4 искания към Стефка Костадинова
07.05 | 16:45
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30