Дали ще сме чаровни се определя още преди раждането 23.11 | 10:41
Нивата на оксидативен стрес са с ключова роля за това как ще изглеждаме в очите на околните

Това дали сме повече или по-малко чаровни се определя в голяма степен от нивото на оксидативен стрес, на който е подложен един организъм преди раждането. Това установиха учени от Университета в Ню Мексико.
Клетките използват кислород за производство на енергия и същевременно създават свободни радикали, нестабилни молекули, които влизат в химическа реакция с други молекули и водят до увреждане на клетките, известно още като оксидативен стрес. Свободните радикали могат да бъдат преборени от антиоксидантите, които се намират в организма.
Оксидативният стрес е една от основните причини за генетични мутации, за пораждането на заболявания като рак, а също има роля и в остаряването на организма. Свръхпроизводството на оксидативен стрес може да е предизвикано от много фактори, като пушенето на бременната майка, на инфекции по време на бременността, както и на други проблеми на бременните жени, като диабет и затлъстяване, обясняват учените.
Изследването, чийто научен ръководител е д-р Стивън Гагещанд, е публикувано в специализираното списание Animal Behaviour. То е установило, че хората, които се смятат за по-чаровни, са с по-ниски нива на оксидативен стрес. По-очарователните хора съвсем не означава, че са само по-красиви, а и че са по-популярни, по-любими, статистически имат повече партньори, получават по-добри работни места и по-голяма заплата.
Установено е, че колкото по-ниско е нивото на оксидативен стрес (измерено чрез различни показатели), толкова по-очарователен е например даден мъж в очите на жените. Дори мъжете, които имали не толкова симетрични тела (а симетрията е ключов фактор за очарованието на противоположния пол), са били оценени като привлекателни. За разлика от тях ниски "оценки" са получили мъжете, чието раждане е било проблемно и са били изложени на по-високи нива оксидативен стрес.
Водещи
-
Ружди Ружди с шеста световна титла в тласкането на гюле за хора с увреждания
Той оглави класирането още с първото тласкане на финала
28.09 | 14:00
-
България - на годишната конференция на Военния комитет на НАТО
Адмирал Емил Ефтимов призова за баланс между иновации и оперативна съвместимост
28.09 | 13:40
-
България е волейбол!
В 13.30 ч. започва финалът мжду лъвовете ни и италианците за световната титла
28.09 | 13:20
Най-четени
-
Масово гледане на финала по волейбол в цялата страна – вижте къде
Националният ни отбор ще играе днес от 13.30 ч. срещу тима на Италия за титлата на световното...
28.09 | 09:00
-
Облачна и дъждовна неделя
Дневните температури в цялата страна ще се понижат още и ще са около и под 20°C
28.09 | 09:15
-
Румен Петков: ПП-ДБ живеят от Пеевски и заради Пеевски
Той за тях е като слънцето и въздуха
28.09 | 11:00
-
Основни хранителни стоки поскъпват на тържищата
Повечето зеленчуци и плодове поевтиняват на борсите у нас
28.09 | 10:20