Детството се чете по лицето 16.08 | 15:38

Учени смятат, че чертите на човек издават миналото му и така другите могат да го "прочетат" като отворена книга

От iNews.bg

Загорял кожа и дълбоки бръчки – при вида на човек с подобни черти на лицето всеки би си помислил, че този човек е имал труден живот. Но дали това е така?

Учени са открили, че именно лицето на човек го издава и така другите могат да "прочетат" неговото детство като отворена книга.

Изследователи от Университета в Единбург са установили, че това може да стане, благодарение на симетрията на лицето на човек и неговите черти, пише Daily Telegraph.

Изследвайки 15 различни черти на лицето, те установили, че хора с асиметрични лица, са имали по-тежко детство, в сравнение с тези, които имали симетрични лица.

Техните открития предполагат, че храната, която е консумирана по време на детството, заболяванията, които е имало детето, както и излагането на цигарен дим или замърсяване и други аспекти, или пък особено лошото възпитание са довели до различните черти на лицето при хората.

Изненадващо, обаче учените установили, че чертите на лицето не се променят по-късно в живота, дори и ако порасналото дете се устрои добре в живота и има добър социално-икономическия статус в живота.

Така се получава, че дори и тези, които успяват да преминат трансформацията от бедно детство, с лошо възпитание  към богат и охолен живот като пораснат, никога не могат избягат от миналото си, тъй като се оказва, че то е изписано на лицето им.

Тази констатация обяснява защо някои знаменитости като световноизвестният готвач Гордън Рамзи или други известни личности, които са имали трудно и бедно детство, сега имат така отличителните асиметрични черти на лицето, въпреки че след това съдбата им се е усмихнала и им е предоставила по-добър живот.

Професор Иън Диъри, от Отдела по психология в университета на Единбург заявява: "Считам, че симетрията в лицето е маркер за така нареченото "стабилно развитие" или способността на тялото да издържа на стресови ситуации и фактори и да не се отклонява от развитието си".

За да докажат теорията си, екипът изследват чертите на лицето на 292 души, на възраст 83, като  участниците са изследвани от раждането им през 1928 година.

Учените сравнили лицевата симетрия на участниците с информацията, която имали за техния социален статус в детството, включително възпитанието, което им дали техните родители, в колко голямо семейство е минало детството им, както и условията, които са имали в дома си. Те изследвали 15 различни "белези" по лицето, включително позициите на очите, носа, устата и ушите.

Те открили, че е силна връзка между социалната класа и симетрията на лицето при мъжете. Тези, които имали по-добро възпитание, имали по-симетрични лица от тези, които имали по-тежко детство. 

Изследователите, обаче, не откри връзка между участниците в социалния статус на по-късен етап от живота и техните черти на лицето.

Професор Тим Бейтс, който е съавтор на изследване, смята, че връзката с възпитанието на родителите на децата и симетрията на лицето не означава непременно, че хората остават обременени, предвид задвиженото темпо на живот, което имаме.

Връзката между симетрията на лицето и излагането на стрес може да обясни защо със симетрични лица се считат за по-атрактивни.

Водещи

Най-четени