Диабетици купуват инсулин от социалните мрежи, а не от аптеките 15.12 | 09:44

Проблемът коментираха Мая Викторова и Николай Костов

От iNews.bg

Диабетици се налага да си купуват инсулин от социалните мрежи, а не от аптеките. Причината - медикаментът е изчерпан в търговската мрежа.

"Този проблем не е отсега, вече повече от година. В момента липсват 4 вида инсулин, липсват и перорални антидиабетни лекарства, както и Ozempic. С една дума - диабетиците имат големи проблеми от доста време насам. Министерството също отчита тези проблеми, беше създаден и експертен съвет, който да разгледа тези дефицити", каза председателят на Асоциацията на аптеките Николай Костов в студиото на "България сутрин".

Той допълни, че се тръгва в посока промяната на системата, която контролира наличностите в България и да се издават забранителни списъци за износ, когато те са дефицит.

"Без инсулин няма живот, недопустимо е 100 години след откриването на инсулина, в България да има дефицит на инсулин и отивайки в аптеката - пациентът да получи отговор, че се очаква доставка. Заместването с друг тип инсулин става след консултация с лекар, следва заверка на протокол, започва лечение, това отнема време. Трябва да се следи как новият инсулин влияе върху пациента, като не е сигурно, че едно към едно ще се получи същият резултат", коментира председателят на Българската асоциация "Диабет" Мая Викторова в ефира на Bulgaria ON AIR.

И сподели, че в социалните мрежи има хора, които дори подаряват инсулин.

"Тази практика колкото е полезна, толкова е опасна, защото инсулинът трябва да се съхранява при определени условия. Това пренасяне с куриери или по друг начин - не е най-доброто нещо", категорична е тя.

Според Костов няма как да има презапасяване с инсулин.

"За съжаление, няма доставки. Инсулинът и някои от пероралните антидиабетни медикаменти фигурират в списъка с изнесените лекарства. Той е официално публикуван преди 2 месеца, източникът е Изпълнителната агенция по лекарствата. Ясно е, че тези инсулини, които липсват, се изнасят", поясни той.

На 9 ноември в писмо Министерството на здравеопазването казва, че имат един единствен сигнал за липсващия инсулин и "че няма проблем".

"Не всички инсулини са взаимнозаменяеми, дори на пръв поглед да изглеждат със сходно действие. Те имат различно действие при различните хора. Доста е сложен този процес. И проблемът не е в отслабването с Оземпик, защото той също се изнася. Ние получаваме по 1-2 опаковки на 10 дни, което е крайно недостатъчно. Но това не е инсулин", добави Костов.

Мая Викторова призова да се вземат всички мерки, за да има достатъчно количества инсулин за пациентите в България: "За съжаление, диабетът върви с други придружаващи заболявания. В годините развива допълнителни усложнения, ако няма добър контрол."

По думите на Костов в момента у нас липсват близо 300 лекарства.

Най-четени