Доц. Кунчев: Ако се наложи, ще се въведат по-строги мерки срещу коронавируса 17.07 | 13:19
Ако минем пика през август, няма причини учебната година да не започне нормално, посочи главният здравен инспектор
"В момента няма натиск върху здравната система. Утре организираме среща с директорите на големите столични болници, с районната здравна инспекция, с НЗОК, за да знаем кой какви легла къде може да разгърне, за да посрещнем евентуално ново търсене на лекарска помощ. Идеята е да не достигаме нивата от предишни вълни. Повод за оптимизъм ми дават данните, че двата варианта на Омикрон са с бързо и лесно предаване, но с леко протичане. Има тежки случаи, но те са малко на фона многото засегнати". Това каза пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
И подчерта, че ситуацията се развива динамично и ако се наложи, ще се наложи да бъдат въведени по-строги мерки: "Въвеждане на още мерки е въпрос на преценка на директорите на РЗИ, когато става въпрос за регионални мерки. Всеки, който желае, може да се предпази и сам. Но не е еднакво носенето на маски от здрави хора и от хора с клиника. Добре е маска да носят тези, които чувстват признаци. Но е добре да си останат вкъщи".
Доц. Кунчев посочи, че се следва националният план за действие в Covid ситуация.
Той заяви, че има възраждане на интереса към ваксините, въпреки че все още сме на ниво от около 30% ваксинирани: "Увеличението е пет пъти. София мина границата от 1000 имунизации за ден. Хората, които са видели ефекта от ваксините, продължават да се имунизират с бустерни дози... Във всички балкански страни процентът на имунизация е между 30-40%".
И посъветва всеки, който се чувства в рискова група, да си постави бустерна доза: "За втория бустер е важно да са минали 4 месеца от първия. Възрастни хора и хора с хронични заболявания е препоръчително да поставят втора бустерна доза. За останалите - има ли желание, няма противопоказания или отрицателни ефекти. Двата варианта на Омикрон повече засягат децата в ученическа възраст. Ако минем пика през август, няма причини учебната година да не започне нормално".
Водещи
-
ПП-ДБ на консултации при президента: Невъзможен е нов кабинет в това НС, нужни са удължителен бюджет и 100% машинен вот
Президентът отвърна, че споделя идеята за изцяло машинно гласуване с контролно броене на...
15.12 | 13:00
-
„Възраждане“ подкрепя идеята за изцяло машинно гласуване
По думите му трябва обаче да има и гаранции, че ще се броят само бюлетините, които излизат от...
15.12 | 12:30
-
В края на 2025-а обновените софийски тротоари ще са 200 дка
Дейностите се възлагат от Столичната община и районните администрации по Програмата за...
15.12 | 12:15
Най-четени
-
Бившият номер 19 в света прекрати кариерата си през 2021 година и веднага след това започна да се занимава с треньорство.
"Ще бъде голяма изненада да има кабинет в този парламент."
15.12 | 10:15
-
Деница Сачева: Борисов знае кога е време за мъже
По време на брифинга след срещата, Сачева акцентира върху икономическото състояние на страната...
15.12 | 11:30
-
Президентът провежда консултации с представители на ПП-ДБ
Ние смятаме, че сегашното правителство трябва да внесе удължителен бюджет и той да бъде приет...
15.12 | 11:45