Държавата провали бъбречна трансплантация на тежко болно дете 20.02 | 12:15
МЗ отказа в последния момент операция в Германия на 9-годишния Байрям
Фондът за лечение на деца е провалил в последния момент бъбречната трансплантация в Германия на 9-годишно момче, намиращо се в критично състояние, съобщи bTV. Решението, че детето може да се лекува в България е взел един от новите зам.-министри на здравеопазването - Атанас Кундурджиев. За това алармира Пенка Георгиева от Обществения съвет на Фонда за лечение на деца.
Малкият Байрям Али е трябвало днес да пътува за клиника в Германия, където да му бъде трансплантиран бъбрек. Момчето вече втора година е в тежко състояние и на хемодиализа. Заради заболяването то не ходи на училище и не можа да играе. Байрям е най-малкият пациент в центъра по хемодиализа в Стара Загора.
4 пъти в седмицата Байрям, баба му и дядо му минават по 150 км от село Тъжа до Стара Загора за поредната хемодиализа. От две години това е единственият му шанс за живот.
Д-р Васил Чолаков приема малкия пациент, след като други диализни центрове са го отпратили. В тежката зима лекарят води детето на процедурите с личния си автомобил.
Момченцето е с вродени бъбречни аномалии. Когато е на 11 месеца лекарите откриват хронична бъбречна недостатъчност, заради което родителите му го предават на грижите на бабата и дядото. От две години обаче състоянието му се влошава и близките подават документи към Фонда за лечение на деца в чужбина.
От клиника в Германия казват, че единственият шанс да живее, е бъбречна трансплантация. Бабата е бъбречен донор на момченцето. Трансплантацията в чужбина е одобрена с решение на Фонда от ноември миналата година. Байрям и баба му трябваше да летят за Германия на 20 февруари.
Официален отказ и писмено становище от Фонда за лечение на деца обаче няма, разкрива бТВ. В телефонен разговор от фонда само са обяснили на близките, че от Министерството на здравеопазването не са одобрили т.нар. формуляр S2 с аргумента, че трансплантацията може да бъде извършена и в България.
От сряда започва подготовката на детето за трансплантация в правителствената болница "Лозенец" в София. От там са обявили, че могат да извършат трансплантацията.
Водещи
-
Божанков: Искаме да бъдем първа политическа сила и да поемем отговорност за управлението на държавата
Според него изборите ще са борба на живот и смърт за статуквото
17.01 | 18:00
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40
-
Тръмп покани Ердоган сред основателите на Съвета за мир в Газа
Новата структура ще участва във формирането на бъдещото управление и услуги в ивицата Газа
17.01 | 17:20
-
„Кроношпан“ внесе план за безопасно спиране на производствена линия във Велико Търново
Компанията ще обжалва наложената мярка
17.01 | 17:00
Най-четени
-
Край на тайната на заплатите от тази година
ЕС въвежда задължителни правила, които целят да превърнат принципа „равно заплащане за равен...
17.01 | 14:00
-
От 19 януари до 18 юли спират влаковете между метростанциите "Сливница" и "Обеля"
За посочения период метростанция "Сливница" ще бъде крайна за линии № 1 и № 4; станция "Обеля"...
17.01 | 10:20
-
Ваня Григорова: Падането на правителството беше гласът на гнева, но ни остави без бюджет
Независимият общински съветник предупреди за колапс в здравеопазването, хаос в София и липса...
17.01 | 12:00
-
Новолуние в Козирог: Всичко старо си отива
На този етап всичко ще се планира и развива задкулисно, лицемерно и под напора на емоциите
17.01 | 17:40